Eskişehir ilinde otistik çocuklarla çalışan özel eğitim öğretmenlerinin yaşadıkları sorunlar ve sorunların çözümüne ilişkin görüşleri
The opinions of special education teachers working with children with autism in Eskişehir about their problems and the solutions of the suggestions while working with them
  1. Tez No: 257134
  2. Yazar: BANU KODAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. E. SEMA BATU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu arastırmanın amacı, Eskisehir ilinde bulunan otistik çocuklarla çalısan özel egitim ögretmenlerinin; (a) otistik çocukların özellikleri, (b) otistik çocuklarla çalısırken yasadıkları sorunlar ve (c) yasadıkları sorunların çözümüne yönelik yaptıkları çalısmalarla ilgili görüs ve önerilerini almaktır. Niteliksel olarak desenlenmis bu arastırmada, Eskisehir'de farklı kurumlarda çalısan ve gönüllü olarak arastırmaya katılan 16 ögretmenle yarı-yapılandırılmıs görüsmeler gerçeklestirilmistir. Yapılan görüsmeler için önceden görüsme formu hazırlanmıstır. Ögretmenlerin tümü ile ayrı ayrı uygun oldukları gün, saat ve yerde görüsmeler gerçeklestirilmis ve görüsmeler ses kayıt cihazı ile kaydedilmistir. Daha sonra dökümleri yapılan görüsmeler, betimsel olarak analiz edilerek bulgular sayısallastırılmıs ve niceliksel olarak sunulmustur. Arastırmanın sonucunda elde edilen bulgularda, ögretmenlerin hiçbirinin otistik çocukların egitimine yönelik ders almadıgını ve bir kısmının otistik çocukların egitimine yönelik seminer ya da hizmet içi egitimlere katıldıklarını belirttikleri ortaya çıkmaktadır. Ayrıca, ögretmenlerin otistik çocukların en belirgin davranıssal özelliklerine iliskin çesitli görüsleri oldugu belirlenmistir. Ögretmenler otistik çocuklara yönelik sınıf ortamında yaptıkları düzenlemelere, otistik çocuklarla sınıfta gerçeklestirdikleri etkinlikler sırasında kullandıkları ögretim yöntemlerine, yöntemlerin etkililigine ve ögretimini yaptıkları becerilerin ve kavramların günlük yasamda islevsel olarak kullanımına yönelik yaptıkları çalısmalara iliskin birbirinden farklı görüsler belirtmislerdir. Bunlara ek olarak, ögretmenlerin büyük çogunlugu yeni kaynaklarda yer alan yöntemler hakkında bilgi edinmek istediklerini ve ayrıca, destek hizmetlere gereksinimleri oldugunu da belirtmislerdir. Arastırma kapsamında elde edilen bulgular, ögretmenlerin otistik çocuklarla çalısmalarına iliskin çesitli önerilerin gelistirilmesini saglamıstır. Öneriler arasında en fazla göze çarpanı, ögretmen yetistiren programlarda otistik çocuklara uygulanılabilecek yöntemlere iliskin derslere yer verilmesidir. Ayrıca, otistik çocukların ailelerine yardımcı olabilecek destek hizmet verilmesi ve bu hizmetlerin degerlendirilmesi de öneriler arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study was to analyze the opinions of special education teachers working with children with autism about their problems and the suggestions of the solutions while working with them. The study was designed qualitatively and semi-structured interviews were conducted with 16 voluntary teachers working in different institutions in Eskisehir. A semi-structured interview form was prepared for the interviews. The interviews were conducted separately on different days, places and time suitable for the particpants and the interviews were audio-recorded. The records were scripted and analyzed using descriptive techniques and the findings of the study were presented quantitatively. The results of the study indicated that all the teachers stated that they didn?t take courses about autistic children during their bachelor education and also many teachers mentioned that they attended some seminars and in-service courses. The opinions of the teachers differed from each other about the chracteristics of autistic children. The teacher?s opinions about the adaptations they made, the intervention techniques they used, the things they did about the functional usage in daily life skills were different from each other. They declared different views about the skills that the autistic children had difficulty in acquiring. All the teachers mentioned that they wished to be informed about the intervention techniques used in the recent research and also that they needed to take the support services. The findings of the study provided many suggestions about the teachers? working with autistic children. The most recognized suggestion derived from the findings was that there should be courses about the intervention techniques to be used with autistic children in the Departments of Special Education. Moreover, the support services should be put in place to help the families of autistic children and these services should be evaluated.