Çevrimiçi derslerde öğretme-öğrenme sürecinin etkililiğinin değerlendirmesi (Anadolu Üniversitesi örneği)
Evaluation of the effectiveness of teaching-learning process of online courses (Anadolu University example)
  1. Tez No: 257133
  2. Yazar: ÇİĞDEM SUZAN ÇARDAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
Bilgi ve iletisim teknolojilerindeki hızlı gelismeler, egitim alanını da derinden etkilemis ve egitimin gerçeklestigi ortamlarda ve ögretme-ögrenme süreçlerinde bir dizi yeni uygulamalara yer verilmesini hem olanaklı hem de zorunlu kılmıstır. Bu uygulamalardan birisi de, ögretme-ögrenme süreçlerinin bilgisayar ve internet tabanlı sanal ortamlarda gerçeklesmesidir. Egitimin her asamasında, özellikle yüksekögretimde, ögretme-ögrenme süreçlerinin sanal ortamlarda uygulandıgı çevrimiçi egitim örnekleri giderek yaygınlasmaktadır. Anadolu Üniversitesinde pek çok birimde çevrimiçi egitim uygulamalarına önem ve agırlık verilmektedir. Nitekim 2005-2006 ögretim yılı güz döneminde çesitli programlarda yirmiyi askın ders çevrimiçi olarak yürütülmüstür. Anadolu Üniversitesi, etkili bir çevrimiçi egitimin gerçeklesmesi için gerekli teknolojik olanakları ögrencilere ve ögretim elemanlarına sunmasına karsın, çevrimiçi derslerde etkili bir ögretme-ögrenme sürecinin gerçeklestirilip gerçeklestirilemedigi bilinmemektedir. Bu nedenle, üniversitenin sundugu olanakların etkili biçimde kullanılabilmesi için, Anadolu Üniversitesinde uygulanan çevrimiçi derslerin etkililiginin degerlendirilmesi ve gelistirilmeye açık yönlerinin ortaya konması önemli bir gerekliliktir. Bu gerekliligine dayandırılan arastırmada, Anadolu Üniversitesinde 2005-2006 ögretim yılı güz döneminde çevrimiçi olarak yürütülen derslerde ögretmeögrenme süreçlerinin etkili bir çevrimiçi ögretimin ögelerine sahip olup olmadıgının ögrenci ve ögretim elemanlarının görüslerine göre degerlendirilmesi amaçlanmıstır. Arastırma, 2005-2006 ögretim yılı güz döneminde uygulanan çevrimiçi dersleri alan 150 ögrenci ve söz konusu dersleri yürüten 17 ögretim elemanı ile gerçeklestirilmistir. Arastırma tarama modelinde yapılmıs ve ögrencilerle ögretim elemanlarının görüsleri anket aracılıgı ile alınmıstır. Uygulanan anket üç bölümden olusmustur. Anketin birinci bölümünde ögrencilerin kayıtlı oldukları program ve degerlendirdikleri çevrimiçi ders, ögretim elemanlarının da yürüttükleri çevrimiçi ders sorulmustur. Anketin ikinci bölümündeyse, çevrimiçi derslerinin ögretme-ögrenme sürecinin degerlendirmesi ile ilgili görüsleri toplamaya dönük 71 maddeye yer verilmistir. Üçüncü bölümde de, derslerin ögretme-ögrenme süreci ve teknik konular ile ilgili görüs, sorun ve önerileri belirtmeye dönük açık uçlu sorulara yer verilmistir. Arastırmada elde edilen verilerin çözümlenmesi bilgisayar ortamında SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) bilgisayar programı kullanılarak gerçeklestirilmistir. Verilerin çözümlenmesinde ögrencilerin ve ögretim elemanlarının her bir önermeye katılma durumlarını gösteren yanıtlar ile çevrimiçi derslerin ögretme-ögrenme süreci ile ilgili konularda ve teknik konularda ekledikleri görüs, öneri ve sorunların, ögrenciler ve ögretim elemanları için ayrı ayrı yüzde ve frekansları hesaplanmıs ve çizelgelestirilmistir. Arastırmada, ögrencilerin ve ögretim elemanlarının yanıtlarından elde edilen bulgulara dayanarak, Anadolu Üniversitesinde 2005-2006 ögretim yılı güz döneminde yürütülen çevrimiçi derslerde ögretme-ögrenme sürecinin etkililigini saglayan ögelerden ögretim öncesi etkinliklere ve içerigin sunumu ilkelerine büyük oranda yer verilirken, ögrenci katılımı ve etkilesimi saglayıcı uygulamalara yeterli düzeyde yer verilmedigi, pekistirme, dönüt ve düzeltme etkinliklerine orta düzeyde yer verildigi; çevrimiçi derslerdeki teknik yeterliligi saglayan ögelerden uygun internet teknolojileri ve uygulamalarına ve egitsel amaçlı web sitesinin tasarım ilkelerine büyük oranda yer verildigi ancak teknik destege yeterince yer verilmedigi sonucuna ulasılmıstır.
Özet (Çeviri)
The rapid developments on the information and communication technologies have also affected the education area deeply and made including various new applications into the teaching-learning processes and the environments education occured possible and necessary. One of these applications is conducting teaching-learning processes on the computer and internet based virtual environments. On the each level of education, especially on higher education, the examples of the online education which teachinglearning processes are applied on virtual environments are becoming widespread. In a lot of units of Anadolu University, online education applications are given the importance and focus. Indeed, in the fall semester of 2005-2006 academic year, more then twenty courses were given as online courses. Although Anadolu University provide students and faculty members with technological opportunities necessary for effective online courses, it is not known whether effective teching-learning process occurs or not on the online courses. Due to this reason, to use the technolojical opportunities that university gives effectively, it is an crucial necessity to evaluate the effectiveness of online courses and to realize the parts that should be developed. In the research based on this necessity, evaluation of teaching-learning process of the online courses having effective instruction elements or not having according to the opinions of students and faculty members was aimed. The research was conducted on 150 students who attent the online courses in the fall semester of 2005-2006 academic year and 17 faculty members who applied these courses. The researh is a descriptive model and the opinions of the students and faculty members were collected through a questionnaire. The questionnaire has three parts. On the first part of the questionnaire, the program and the course that the students attent and the course that faculty members conducted were asked. At the second part, there are 71 items to define the opinions of the students and the faculty members about the evaluation of teaching-learning processes of the online courses. At the last part, there are two open-ended questions for taking the students and faculty members opinions, problems and advices about the teaching-learning processes and the technical subjects of the online courses. SPSS computer program was used to analyze the data obtained from the research. In the analysis of the data, percentage and frequency were used as statistical techniques. The research results indicate, according to the findings derived from the answers of the students and the faculty members, the online courses conducted in the fall semester of 2005-2006 academic year in the Anadolu University, the preinstructional activities and content presentation principles necessary for effective teching-learning processes were applied in the courses at high percent. On the other hand, the applications for providing students participation and interactivity were not efficient and reinforcing, feedback and corrective feedback activities were applied in the middle level. In the online courses, among the issues providing technical sufficiency, the appropriate internet technologies, applications and educational web sites design principles were applied at high percent. However, technical aids were not efficient.