Memory as representation/memory as experience: A study on Hatırla Sevgili through the narratives of leftists' children in Turkey
Temsil olarak hafıza/deneyim olarak hafıza: Türkiye?deki solcu çocuklarının anlatıları üzerinden Hatırla Sevgili üzerine bir çalışma
- Tez No: 257142
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM AHISKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma solcu çocuklarının deneyimlerini, Türkiye'nin politik geçmişi hakkındaki anlatıları ve Hatırla Sevgili dizisi üzerine olan izleyicilik deneyimleri doğrultusunda analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla, bu tezde 12 Eylül 1980 askeri darbesi bağlamında, bireysel hafıza kavramı ve politik geçmişin bir temsili olan Hatırla Sevgili dizisi karşılaştırılmaktadır. Bu çalışmanın metodu anlatı analizine ve görsel temsil analizine dayanmaktadır.İkinci olarak, bu çalışmada solcu kimliğinin, solcuların kendi anlatılarında ve Hatırla Sevgili bağlamında gönderme yapılan masumiyet kavramıyla nasıl kurgulandığı araştırılmaktadır. Buna bağlı olarak, hakim söylemler tarafından mümkün kılınan bu göndermenin, bu geçmişin analizine katkıda bulunabilecek diğer dillendirme ve yorumlama olasılıklarının önünü nasıl kapattığı incelenmektedir.Sonuç olarak, bu çalışma solcu çocuklarının deneyimlerinin, Türkiye'nin politik geçmişi hakkındaki baskın söylemleri altüst etme potansiyeline sahip olduğunu göstermeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the experience(s) of leftists? children through their narratives related to political past of Turkey and the television serial Hatırla Sevgili. To this end, in this thesis, within the context of 12 September 1980 military coup, the concept of individual memory is compared with the representation of the political past of Turkey in Hatırla Sevgili. The method of this study is based on narrative analysis and analysis of filmic representation.Secondly, this study examines the ways in which the leftists? identity is characterized as innocent through the narratives of leftists themselves and by the narration of Hatırla Sevgili. Accordingly it is argued that this projection works as a dominant discourse, which prevents the other possibilities of articulations and interpretations on the same issue that would contribute to the analysis of the past.Finally, this study aims to illustrate how the experience(s) of leftists? children have the potential of subverting the dominant narratives on the political past of Turkey.