Essays on a two-sided market: Credit card market in Turkey
Çift taraflı bir piyasa üzerine makaleler: Türkiye kredi kartı piyasası
  1. Tez No: 257143
  2. Yazar: GULTEKİN GÖLLÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GUZİN GULSUN AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Kredi karti piyasaları tüm dünyada çift taraflı karmaşık yapılarından kaynaklanan tartışmalar doğurmaktadır. Türkiye kredi kartı piyasası da birçok tartışmalı konuyu gündeme getirmiştir ki bu konular 2006 yılındaki kredi kartı faiz oranları düzenlemesi gibi birtakım düzenlemelerin de kaynağını oluşturmaktadır. Öte taraftan çift taraflı piyasalar bazı dışsalıkları bünyesinde barındırdığından karmaşık yapıdadırlar ve olası düzenlemeler piyasanın düzenlenmeyen taraflarında beklenmeyen etkiler oluşturabilirler. Bu çalışma 2006 kredi kartı faiz oranları düzenlemesinin kredi kartı piyasası üzerindeki etkilerini inceleyerek bankaların kredi kartı piyasasından elde ettiği faiz ve faiz dışı gelirler arasındakı ilişkiyi aydınlatmaya çalışmaktadır.Çalışmanın birinci bölümünde kredi kartı piyasasındaki banka gelirleri üzerine geniş çaplı bir araştırma ve literatür taraması sunmaktayız. Mevcut teorik ve ampirik çalışmaları inceleyerek yapılmış olan teorik çalışmaların piyasanın karmaşık işleyişini anlamakta oldukça faydalı olduğu sonucuna varıyoruz. Öte taraftan bu teorik çalışmalardaki sonuçlar teorik modeller oluçturulurken yapılan piyasa hakkındaki varsayımlara hassas bir biçimde baglı olduğundan bu piyasayla alakalı politika üretiminde kullanma noktasında tek başlarına yetersiz oldukları sonucuna varılmıştır. Bunun yanısıra ampirik araştırmalar teorik calışmaların sonuçlarını kontrol etme noktasında oldukça kritik bir öneme sahiptir.İkinci bölümde çift taraflı piyasanın bir kısmındaki bir regulasyonun piyasanın diğer kısımındaki etkisi ampirik olarak incelendi. Bu bölümde Türkiye örneğine konsantre olunarak 2006 kredi kartı faiz düzenlemesinin bankaların faiz dışı gelirlerine olan etkisi incelendi. Sonuç olarak bahsi geçen düzenlemenin bankaların faiz dışı gelirleri ile ilgili tutumunu değiştirdiği bulundu. Bankaların düzenleme sonrasında bu piyasadaki masraflarını eskisinden daha fazla göz önünde bulundurarak faiz dışı gelir politikalarını belirledikleri saptandı.Üçüncü bölümde Türkiye örneği için sahip olunan veriler kullanılarak bankaların faiz ve faiz dışı gelirleri arasındaki ilişkileri incelendi. Bunun yanısıra 2006 kredi kartı faiz düzenlemesinin etkisine dair bulgular araştırıldı. Elde edilen sonuçlara göre faiz düzenlemesi bankaların ilgi alanlarını düzenlemeye tabi tutulan faiz gelirlerinden faiz dışı gelirlere yöneltmesine sebep oldu. Aynı zamanda sonuçlar faiz gelrilerinin faiz dışı gelirler üzerinde negatif bir etkisinin olduğunu da belirtiyor. Bize göre bu bulgular bankaların faiz dışı gelirlerde rekabete girme eğilimlerinden ve düzenleme sonrası azalan gelirlerini düzenlenmeyen gelir kalemlerinden elde etme isteğinden kaynaklanmaktadır. Bu sonuçların ışığında, muhtemel bir düzenlemenin piyasanın düzenlenmeyen taraflarındaki olası etkilerinin iyice hesaplanarak yapılması gerektiğini önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
The credit card markets are subject to many debates in all over the world caused by their two-sided complex structure. Turkish credit card market also involves many controversial issues which originates several regulations in the market such as credit card interest rate regulation in 2006. While two sided markets have externalities, making the market complex, such regulations may have unexpected effects on the unregulated parts of the market. This thesis aims to shed light on the link between the non-interest and interest revenues of banks in the credit card market as it examines the effects of the credit card interest rate regulation in the Turkish credit card market in 2006.In the first essay, we present a comprehensive survey of the literature on bank revenues in the credit card market. Investigating the existing empirical and theoretical studies, we conclude that although the large theoretical literature on credit cards is quite beneficial to understand the complex market mechanism, it is insufficient for policy recommendations since the results of theoretical models are quite sensitive to assumptions about the market. On the other hand, empirical studies carry vital importance to check the results of theoretical studies, to quantify the abstract calculations of theoretical models and to detect unexpected externalities in a specific market.In the second essay, we empirically investigate the effects of a regulation in one part of two-sided credit card market to the other side. Concentrating on the Turkey experience, the article monitors the effects of credit card interest rate regulation in 2006 on non-interest revenues of banks in the market. The results indicate that the regulation on interest rates changed the banks attitude about non-interest revenues, and induced banks to consider their costs more when deciding their non-interest income strategies.In the third essay, we analyze the relationship between the interest and non-interest revenues of banks. Using the available data for Turkey case we investigate the nature of the relationship between the two revenue types. Besides, we check evidence for the effect of the credit card interest rate regulation in 2006. Our results indicate that the interest rate regulation caused banks to shift their focus from regulated interest revenues to non-interest revenues. Moreover, the results detect that interest revenues has a negative effect on non-interest revenues. We argue that this result is due to the banks? tendency to compete in non-interest revenues and the banks? action to compensate their lost incomes from the regulated interest revenue. Looking at the results, we suggest careful consideration of the possible effects of a potential regulatory action to the unregulated parts of a credit card market when a regulatory action is planned.