Contemporary Armenian literature in Turkey: The literary representation of armenian identity and history
Türkiye?de çağdaş Ermeni edebiyatı: Ermeni kimlik ve tarihinin edebi temsili
- Tez No: 263089
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmanın amacı çağdaş Ermeni edebiyatını, Türk tarih yazımı bağlamında değerlendirmek ve ortak Ermeni kimliği, belleği ve tarihini araştırmak amacıyla ele almaktır. Ermeni edebiyatı, 1915 olaylarını takip eden üretim açısından hareketsiz bir sürecin ardından tekrar canlanmaya başlamıştır. Bu canlanma, aynı zamanda Ermenilerin kamusal alanda yeni yeni artan görünürlüğünün ve kültürel bir kimlik edinme arzularının da yansıması olarak okunabilir. Bu döneme ait edebi eserlerde yazarlar, 1915'de yaşanan tehcir olaylarını yüzünden bir kopuş yaşadığını varsaydıkları modern Ermeni tarihini tekrar yazmayı denemektedirler. Bu sebeple, nostaljik bir hatıra yerine, yaşayan bir Ermeni kimliği yaratmak amacıyla geçmişle şimdiki zaman arasında bir bağ kurmaya çalışmaktadırlar. Bu tarih yazımı projesi, aynı zamanda Ermenilerin kadim ana vatanları olarak kabul ettikleri Anadolu'ya olan aidiyetlerini de tekrar vurgulamayı amaçlar. Tarihe yapılan bu vurgu sayesinde Ermeni edebiyatı, Anadolu topraklarının bellek, tarih ve kültüründeki Ermeni varlığını ispat etmek ve hatırlatmak işlevini gören bir araç niteliği görür. Bu açıdan, ister gerçek ister kurmaca olsun, Türkiye'de yaşayan Ermenilerin geçmiş deneyimleri edebi eserler açısından büyük önem kazanır. Sonuç olarak, edebi yaklaşımları açısından farklılık gösterseler de, bütün bu edebi eserler ortak bir Ermeni kimliği, belleği ve tarihi inşasında belirleyici bir rol oynamaktadırlar.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to place contemporary Armenian literature within Turkish historiography and to explore the main aspects of Armenian collective identity, memory and history. After a passive period in literary production, Armenian literature has started to revive following a passive period after the events of 1915. That revival also can be read as the reflection of the newly emerging Armenian visibility in the public sphere and the demand to demonstrate the Armenian cultural identity. In the literary works of this period, authors try to rewrite modern Armenian history, which is admitted as ruptured by the deportation from Anatolia in 1915. Therefore, they feel the need to provide the connection between the past and present to be able to display a living Armenian identity in Turkey, instead of any nostalgic memory. This historicization project also aims to rearticulate the Armenian belonging to Anatolia, which is assumed as the ancient homeland of Armenian people. By that emphasis on the history, Armenian literature functions as a tool to prove and recall the Armenian existence in the memory, history and culture of Anatolia. In that sense, the lived experiences of Armenians within modern Turkish history gain importance in the literary works whether documented or fictionalized. In conclusion, despite their different literary approaches, those literary works play a constitutive role in the construction of Armenian collective identity, memory and history.