The Palestinian politics of democratization in Israel and the West Bank: A comparative study of colonial and post-colonial contexts
İsrail ve Batı Şeria'da Filistin demokratikleşme siyasetleri: Kolonyal ve post-kolonyal bağlamların bir karşılaştırması
- Tez No: 257153
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KORAY ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırma İsrail'de vatandaş, Batı Şeria'da işgal edilen olarak yaşayan Filistinlilerin gündemleri ve siyasi öncelikleri arasında nasıl, neden ve hangi şartlar arasında değişiklikler olduğunu incelemektedir, çünkü bugün Batı Şeria'da Filistinliler işgali sona erdirmeyi öncelikleri haline getirmişken, İsrail vatandaşlığına sahip Filistinliler kendilerine karşı yöneltilen devlet ayrımcılığını sona erdirmeyi öncelik haline getirmişlerdir.Bu araştırma bu farklılaşmanın ?mekanın inşası?nı çalışmak yoluyla anlaşılabilecek yapısal nedenleri olduğunu iddia etmektedir, çünkü İsrail ?mekanın inşası? yoluyla Filistinliler için farklı yönetim biçimleri uygulamayı başarmıştır. Bu nedenden ötürü, Filistinli mekanlarının İsrail yönetimi altında inşasının hukuki, coğrafi ve zamansal nedenlerine eğilmek bu araştırma için bir öncelik olmuştur.Filistinliler arasında böylesine bir farklılaşmanın nedenlerini kuramsal bir düzlemde anlaşılır kıldıktan sonra, bu araştırma İsrail yönetimi altında ayrımcılık yahut işgal yüzünden sorun yaşayan Filistinlilerin Sivil Toplum Kuruluşları etrafında nasıl politikleştiklerini göstermektedir. STK pratikleri gösteriyor ki, STKlar siyasi sorunları teknik seviyeye indirgeseler bile teknikleşme yoluyla siyasileşme mümkündür, çünkü siyasi sorunlara teknik çözümler sunmak kamusal alanda daha önceden görünmez olan mağduriyetler görünür hale getirebilir.Sonuç olarak, bu araştırma iddia etmektedir ki STKlar görünmez olan sorunlara görünürlük kazandırarak içinde bulundukları devletleri demokratikleştirebilirler. Filistinliler için bu bulgunun önemi ayrımcılığa ve işgale İsrail'i demokratikleştirerek bir çözüm bulunabileceği ihtimalinin doğmuş olmasıdır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on understanding how, why and under what circumstances there have been a differentiation between the agendas and political priorities of Palestinians living as citizens in Israel and as being occupied in the West Bank; because today in the West Bank the Palestinians prioritize their fight against the occupation, while Palestinians with Israeli citizenships prioritize terminating the discrimination.This thesis argues that this differentiation has structural reasons that can become clear by studying production of space, becuase it is through production of space that Israel has achieved employing different forms of governances on Palestinians. Thus, this initially concentrates on the legal, spatial and time dimensions of the production of Palestinian spaces under Israeli rule.After locating the reasons of such difference between Palestinians on a theoretical basis, this study demonstrates the practices of NGOs that deal with the problems of Palestinians ? either in a form of discrimination or occupation ? living under Israeli rule. The NGO practices demonstrate that, even sometimes rendering political problems to the level of technical problems, there is stil the possibility of politicization through technicalization, because through providing technical solutions to political problems, the injuries that were previously invisible in the public space could become visible.At the end, this study states that it is through this bringing visibility to invisible problems, NGOs could in fact foster processes of democratization in the countries they operate in. For Palestinians, the significance of this finding is the possibility of terminating both the occupation and discrimination through democratizing Israel.