Exploring the adoption of technology assisted services in the health care industry
Sağlık sektöründe teknoloji tabanlı servislerin adaptasyonunu etkileyen faktörler
- Tez No: 257152
- Danışmanlar: PROF. NURİ BAŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Son yıllarda sağlık teknolojilerindeki hızlı gelişmeyle birlikte ortaya çıkan yeni araçlar, sağlık hizmetlerinin kalitesinin artırılması ve harcamaların azaltılması için sektörde sıkça kullanılmaya başlanmıştır. Telemedicine son zamanlarda sağlık sektöründe kullanımı artmış araçlardan biridir. Bu araç sayesinde mesafeden dolayı sağlık hizmeti almakta zorlanan hastalar ile sağlık personeli telekominikasyon teknolojileri vasıtasıyla bir araya getirilmiştir.Elektronik sağlık servis kullanıcıları, sağlık personeli ve hastalar dahil olmak üzere, bu sistemler kolayca kullanılabilir olmadıkça servislerden tam olarak fayda sağlayamayacaklardır. Bu çalışmanın amacı elektronik sağlık servisinin benimsenmesindeki etkenleri değerlendirmek ve bir elektronik sağlık servis prototipinin istenilme düzeyini belirlemektir.Bu çalışma, teknoloji uyumu konusunda bugüne kadar yapılmış teorik çalışmaları göstermek için hazırlanmış literatür çalışması ile başlamaktadır. Daha sonra uyum sınıflandırmasını katılımcıların yaratıcı fikirleri ile genişletmek için iki nitel çalışma, görüşme ve uzman odak grup çalışmaları, ve bir nicel çalışma, AHP, yapılmıştır. Bütün bu çalışmalardan sonra, conjoint ve regresyon analizlerini içeren deneysel çalışma gerçekleştirilmiştir. Conjoint analizi sırasında, kullanıcıların tercihlerini etkileyen servis özellikleri belirlenmiş ve regresyon analizi sonucunda kullanıcıların elektronik sağlık servisini kullanmaktaki niyetlerinin faktörler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the rapid development of medical technologies, medical industry benefit from various new emergent tools in order to increase quality and lower health expenditures in their services. Telemedicine is one of the recent inventions in the industry. It brings distant and dispersed patients together with their medical providers by means of telecommunication technologies.Users of medical electronic services, including health care providers and patients, cannot benefit from them in a full capacity unless using them comfortably. The aim of this study is to evaluate determinants of health information service adoption and to assess desirability of an electronic health service prototype.This study started with a literature survey in order to construct the theoretical background of the technology adoption. Then, two qualitative studies, namely interview and expert focus group; and one quantitative study, namely AHP, were conducted to expand the adoption taxonomy with participants? creative ideas. After these studies experimental study, contains conjoint and regression analysis, was carried out. During conjoint analysis, service attributes that affect users? preferences were explored. In addition, regression analysis results showed the determinants of users? intention toward e-health information service usage.Electronic health information service researchers and designers can benefit from the results of this study.