Benchmarking the supply chain perfomance: The food and beverage industry
Tedarik zinciri performans kıyaslamaları: Yiyecek ve içecek endüstrisi
- Tez No: 257171
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU TEKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Gittikçe artan globalleşme ve teknolojik gelişmeler ile birlikte, tedarik zinciri yönetimi günümüz iş dünyasında önem kazanmaktadır. Günümüz global uluslararası ticaret ortamında, rekabet edilebilirliklerini koruyabilmek için, şirketler aralarındaki yarışı organizasyonel seviyeden tedarik zinciri seviyesine kaydırmaktadırlar.Bu bağlamda, bu çalışma, şirketlerin tedarik zinciri performanslarını karşılaştıracak bir sistematik yaklaşım geliştirmeyi amaçlamış ve bu yaklaşımı Türkiye yiyecek ve içecek sektörüne uygulamıştır. Optimizasyon yöntemlerinden yararlanarak bu çalışma, şirket ve sektör bazında ulusal ve uluslarası karşılaştırma analizleri geliştirmiştir. Çalışma, şirket performanslarında ihracata önem vererek, şirketlerin uluslararası ticaret operasyonlarında gelişme olanaklarını tartışarak devam etmiştir. Hem geliştirilen yaklaşımın hem de sektörel uygulamanın sonuçlarının özellikle Türkiye'deki benzer sektörel çalışmalara ışık tutması tahmin edilmiştir. Ayrıca bu çalışma, yönetci ve yatırımcılara karar verme aşamasında yardımcı olmayı amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
Supply chain management is gaining importance in today?s business world along with increasing globalization and the developments in technology. Companies shift their competition from organizational level to supply chain level to be able to sustain their competitiveness in today?s globalized international trade environment.Within this context, the study aims to develop a systematic approach to evaluate and benchmark supply chain performances of companies and implements it on Turkish food and beverage industry. Utilizing optimization tools, the analysis develops national and international benchmarks at company and sectoral levels. The study proceeds with discussing improvement opportunities in company supply chain performances as well as their international trade operations with an emphasis on export performances. Both the approach developed and the results of the implementation are expected to shed light on similar sectoral studies especially in Turkey. It might also aid practitioners such as managers, investors in their decision making process.