The effects of captioning on text recall and cognitive load in audio- vs. video-based l2 listening: Offline and online evidence from a mobile-assisted language learning study
İkinci dilde ses ve/veya videoya dayalı dinlemede altyazıların metni hatırlama ve bilişsel yük üzerine etkileri: Mobil destekli bir dil öğrenme çalışmasından elde edilen çevrimdışı ve çevrimiçi bulgular
  1. Tez No: 452620
  2. Yazar: NUR BAŞAK KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN BAYYURT KERESTECİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışma altyazıların ikinci dil (D2) öğrenenlerde algısal ve gerçek dışsal bilişsel yükü (DBY) ve mobil destekli bir D2 dinleme görevinde hatırlamayı nasıl etkilediğini incelemektedir. Mayer'in çokluortam öğrenmesi bilişsel kuramındaki (ÇÖBK) dört tasarım ilkesi olan "çokluortam (çoklu kanal), biçim, dikkat bölünmesi ve gereksizlik ile ilişkilendirilen DBY etkilerini araştırmak için dört deneysel D2 dinleme durumu oluşturulmuştur: Sadece ses (S), ses ve altyazı (SA), sadece video (V), video ve altyazı (VA). İdeal olan ve biçem ilkesine uyan V durumu dışında, tüm durumlar bir ilke ihlali içermiştir. Örneğin S ve SA durumları resimli ipuçları içermedikleri için çokluortam ilkesini çiğnemektedir. Kelimesi kelimesine altyazı dolayısıyla SA ve VA durumları da gereksizlik etkisi yaratırken VA durumu iki rakip görsel kaynak (video ve altyazı) arasında dikkat bölünmesine yol açmaktadır. Bu amaçla anadili olarak Türkçe konuşan ve orta düzeyde mesleki İngilizce bilgisine sahip 80 kişinin katılımıyla davranışsal ve göz hareketi incelemeye yönelik çalışmalar yapılmıştır. Performans verileri serbest hatırlama görevi ve çoktan seçmeli hatırlama testi aracılığıyla toplanırken, DBY hem çevrimdışı hem de çevrimiçi olarak ölçülmüştür. Dokuz dereceli öznel zihinsel çaba (ZÇ) ve zorluk ölçekleri algısal bilişsel yük (BY) değerlendirmelerini verirken, göz hareketleri, toplam sabitleme süresi (TSS) ve ortalama gözbebeği büyümesini (OGB) gerek altyazılı durumlar gerek VA durumları temelinde ölçmüştür. Ayrıca verileri daha detaylı inceleyebilmek için bireysel, çift ve odak gruplara yönelik yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bulgular, altyazıların dinleme metinlerini hatırlama üzerindeki olumlu etkilerine dikkat çekmektedir. Fazladan ve dikkat dağıtıcı olsa da, altyazılar algılanan BY'i artırmamaktadır. Altyazı işleme araştırmalarıyla aynı doğrultuda olan bu çalışma, altyazı okumaya daha fazla TSS ayrılmasına rağmen görsel bilginin yine de daha uzun OGB ile işlendiğini göstermektedir. Görüşmelerden de anlaşıldığı üzere, D2 öğrenenleri dikkatlerini kolaylıkla bölebilmekte ve böylece altyazı durumlarında daha üstün performans gösterebilmektedir, ki bu da gereksizlik ve çokluortam ilkeleriyle aynı şekilde dikkat bölünmesinin öğrencilerin performansını kötü yönde etkilemediğine işaret etmektedir. Bu bilgilerin/verilerin ışığında, özellikle mobil destekli bir dil öğrenme platformunda D2 öğrenenleri tarafından edinilmesi çok zor olan dinleme becerisinin, çoklu girdi biçemleri yani altyazılamayla desteklenebileği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study seeks to examine how captioning affects second language (L2) learners? perceptual and actual extraneous cognitive load (ECL) and hereby their recall in a mobile-assisted L2 listening task. To explore the effects of ECL associated with four design principles in Mayer?s cognitive theory of multimedia learning (CTML), namely ?multimedia, modality, split-attention and redundancy?, four experimental L2 listening conditions were created: Audio-only (A), audio with captions (AC), video-only (V), video with captions (VC). Apart from the ideal V condition, which conformed to the modality principle, all the other conditions displayed a violation of a principle. The A and AC conditions, for example, were deprived of any pictorial cues, so disobeyed the multimedia principle. Due to verbatim captioning, the AC and VC conditions were also not congruent with the redundancy effect, while the VC condition further caused an attention split between two competing visual sources (i.e., video and captions). To this end, both behavioral and eye-movement studies were conducted with 80 participants, who were native speakers of Turkish and moderately proficient in vocational English. The performance data were collected by a free recall task and a multiple-choice recall test, while ECL was analyzed through both offline and online measures. Nine-point subjective mental effort (ME) and difficulty scales provided the perceptual CL ratings, whereas eye tracking primarily measured total fixation duration (TFD) and mean pupillary dilation (MPD) across the captioned conditions as well as within the VC condition. To probe in-depth into the data, individual, paired and focused-group semi-structured interviews were also carried out. The findings point to the beneficial effects of captions on listening text recall. Though being redundant and attention-depleting, captions do not augment the perceived CL. In line with caption processing research, the present study points out that although longer TFD is devoted to caption reading, the visual information is still processed with longer MPD on the video. As further documented by the interviews, L2 learners can divide their attention with ease and thus outperform in the captioned conditions, which implies that split-attention, along with redundancy and multimedia principles, do not adversely impinge on the learners? performance. It is then suggested that listening skill, hard to be acquired for L2 learners especially on a MALL platform, be boosted through multiple-input modalities, that is, captioning.