A study on turkish mutual funds: Value creation, performance persistence and survivorship bias of actively managed turkish equity mutual funds and the supplementary value of sell-side research to mutual fund management, 2000-2007
Türk yatırım fonları üzerine bir çalışma: Aktif yönetilen a tipi fonların yarattığı değer, performans devamlılığı ve fonların hayatta kalanlara bağlı yanlılığı ile analist tavsiyelerinin yatırım fonları yönetimine yarattığı katkı: 2000-2007
- Tez No: 257176
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT AKGİRAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 297
Özet
Aktif Yönetilen A Tipi Fonların Yarattığı Değer, Performans Devamlılığı veFonların Hayatta Kalanlara Bağlı Yanlılığı ile Analist Tavsiyelerinin Yatırım FonlarıYönetimine Yarattığı Katkı: 2000-2007?Bu çalışma, aktif yönetilen A Tipi fonların 2000 ile 2007 arasındaki 8 yıllık dönemdeIMKB-100 ve çeşitli fon sınıfı endekslerine gore getirilerini incelemektedir. İlkaşamada, kapanan ve değişen fonlar da dikkate alınarak tüm A Tipi Değişken, Hisseve Karma fonları içeren bir data seti oluşturulmuş ve fon sınıfı bazında, hem tekilfonların hem de fon portföylerinin ham getirileri ve Jensen's Alfa değerlerikullanılarak yaşayan fonlara bağlı yanlılık rakamları hesaplanmıştır. Aynı zamandaJensen's Alfa değerleri kullanılarak fonların IMKB-100 ve çeşitli fon sınıfıendekslerine göre değer yaratıp yaratmadıkları incelenmiştir. Ayrıca fonlarınperformanslarının bir önceki dönemden bir sonraki döneme devamlılık gösteripgöstermedikleri parametrik ve parametrik olmayan yöntemler kullanılarakincelenmiştir. Ayrıca değer yaratma anlamında, araştırma hizmetlerinin fonperformansında nasıl bir katkı yaptıkları niteliksel metodlar kullanılarak ölçülmeyeçalışılmıştır.Bahsedilen metodlarla yaşayan fonlara bağlı yanlılık değerleri A Tipi Değişkenfonlar için 0.23%-1.53%, Hisse fonlar için 0.58%-6.58% ve Karma fonlar için0.45%-3.49% olarak hesaplanmıştır. Yanlılığın boyutunun gelişmiş piyasalara göredaha yüksek ve en yüksek yanlılığın da Hisse fonlar için olduğu görülmüştür. Ayrıcadeğişik yöntemlerle fon sınıfı bazında hesaplanan ortalama alfa değerleri çoğunluklanegatif olmuştur. Sadece, fonların piyasa büyüklüğü ile ağırlıklandırılarakhesaplanan Hisse ve Karma fon portföy getirileri çok küçük pozitif alfa değerlerigöstererek, sırasıyla 0.08% ve 0.03% olarak gerçekleşmiştir. Devamlılıkanalizlerinde çalışma periyodu içinde, bu üç fon sınıfının da üç aylık dönemlerdeistatistiksel olarak anlamlı devamlılık gösterdiği saptanmıştır. Değişken fonlarınsekiz yıllık çalışma dönemi genelinde üç aylık, yıllık ve iki yıllık dönemlerde, Hissefonların yalnızca üç aylık dönemlerde, Karma fonların ise üç aylık ve iki yıllıkdönemlerde istatistiksel olarak anlamlı devamlılık gösterdiği görülmüştür. Son olarakda, fon yöneticilerinin araştırma hizmetlerine iyi bir regülasyona tabi, bağımsız vediğer güdüsel faktörlerden arındırılmış olduğu müddetçe değer verdiği bulgusunaulaşılmıştır. Şaşırtıcı bir şekilde, araştırma hizmetlerinin Analiz Boyutu değerverilme sıralamasında sonuncu olmuştur. Kısacası, fon yöneticilerinin analistaraştırma hizmetlerinin tamamına değil bazı unsurlarına seçici olarak önemverdikleri görülmüştür.Sonuçta, Türkiye'de yatırım fonu yönetiminde kısmi ve sınırlı bir değer yaratıldığıve analist araştırmalarının buna katkısının da yine kısmi olduğu sonucunaulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Value Creation, Performance Persistence and Survivorship Bias of ActivelyManaged Turkish Equity Mutual Funds and the Supplementary Value of Sell-SideResearch to Mutual Fund Management, 2000-2007?This study examines the value creation for investors in actively managed Turkishequity mutual funds during the eight year period between 2000 and 2007 usingweekly returns. In the first and primary stage of this study, a survivorship freedatabase is constructed and survivorship bias is calculated for different fund classesusing raw fund returns, risk-adjusted fund returns, equal-weighted and size-weightedraw and risk-adjusted fund class portfolio returns. Then value creation by fundmanagers is evaluated using Jensen?s alpha equation for not only individual fundreturns but also equal-weighted and size weighted fund portfolio returns. In addition,persistence tests are executed using parametric and nonparametric approaches. In thesecond and supplementary stage of this study, value creation for asset managers byanalyst research is evaluated using qualitative research methods.Survivorship bias is calculated as 0.23%-1.53% for variable funds, 0.58%-6.58% forequity funds and 0.45%-3.49% for balanced funds. The magnitude of survivorshipbias is higher than developed countries and the highest bias is in equity fund class.The average value of alphas calculated using different methodologies are found to bemostly negative indicating that on average funds earned less per year than theyshould have earned given their level of systematic risk during the study period. Whenfund class portfolio returns are used, there are barely positive alphas for sizeweightedequity (0.08%) and size-weighted balanced fund (0.03%) returns showingthat large sized equity and balanced funds perform better than fund indices. Inpersistence analyses, all three fund classes are found to be persistent in the short-termand the source of persistence is persistent winners. Variable funds are significantlypersistent for quarterly, annual and bi-annual periods. Equity funds are significantlypersistent only for quarterly periods. Balanced funds are significantly persistent forquarterly and bi-annual periods but not for annual periods. As for the value of analystresearch, it is found that buy-side professionals value sell-side research higher aslong as it is well-regulated, independent and freed from motivational issues.Surprisingly, Analysis Dimension which is the first and foremost aspiration ofresearch process is the last one in rank order showing that asset managers in Turkeydo not grant value to sell-side research at face value, but selectively appreciatecertain elements of it.All in all, there is partial and limited value creation in equity mutual funds in Turkeyagain with little supplemental value from equity research.