Bilateral governance in outsourced services: Interorganizational dynamics and consequences
Dış kaynak kullanımında iki taraflı yönetişim: Firmalar arası dinamikler ve sonuçları
- Tez No: 257175
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ALPAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Firmalarda dış kaynak kullanımı gelişmekte olan bir alandır. Dünyanın çeşitli ülkelerinde yapılan araştımalar, küresel ekonomik krizlerin ne tarafında olunursa olunsun, dış kaynak kullanım oranlarının yirmi yıldan fazladır istikrarlı şekilde artmakta olduğunu bildirmektedir. Bu tez dışarıdan çeşitli hizmetler satın alan firmaların, hizmet tedarikçileriyle nasıl ilişkiler kurduğunu anlamak üzerinedir. Özellikle, bu müşteri ? tedarikçi ikilileri arasında firmaların nasıl bir yönetişim tercih ettiklerini inceler. Araştırmamızda, ilişkinin resmi yönünü temsilen yazılı sözleşmelerin karmaşıklık seviyesi ve gayrıresmi yönünü temsilen ilişkide karşılıklı geçerli olan değer ve davranışlar üzerinde durulur. Örgüt ve çevre değişkenlerinin ortaklığın sürdürülmesine yarayan mekanizmalarla, ve ortaya çıkan maliyetler ve karşılıklı memnuniyet seviyesi gibi sonuçlarla ilişkileri incelenmiştir. Tez çerçevesinde yapılan hizmet satın alımı memnuniyet araştırmamızla (İstanbul'daki 128 firmanın dış kaynak kullanım ve yönetişim eğilimleri üzerine) önermelerimizi destekleyen sonuçlara ulaşılmıştır. Araştırmamızın bir hedefi de henüz ülkemizde çok tartışılmamış bu konulara ilgi çekmek ve arkadan gelebilecek çalışmalara yol açmaktır.
Özet (Çeviri)
Rate of outsourcing, i.e., firms? procurement of services (that can be performed in-house) from outside contractors, has been steadily increasing for the past two decades throughout the world, developed or not, and this is despite the fluctuations of the global economy. This thesis is a study on how firms that outsource services interact with the supplier firm. Specifically, it seeks to identify the antecedents, as well as the consequences, of using two alternative governance mechanisms, contract complexity and relational norms, thereby gaining insight into the dynamics of buyer-supplier interaction in outsourcing. The theoretical basis of this study is the transaction cost framework. Governance forms such as contract complexity and, especially, relational norms have been the subject of substantial interest from academics in law, economics, marketing, and organization studies in other countries in the past twenty years while being largely ignored in Turkey. This thesis volunteers to look into these ignored areas. The empirical component of the thesis includes a survey of 128 outsourcing relationships. Overall, the results provide limited support for transaction cost hypotheses.