Ankara koşullarında yetiştirilen aronya (Aronia melanocarpa (Michx) Elliot cv. 'Viking') meyvelerinin derim zamanındaki bazı fizikokimyasal özellikleri ve depolama performansı
Storage performance of Aronia fruit (Aronia melanocarpa (Michx) Elliot cv. 'Viking') grown in Ankara conditions
- Tez No: 930078
- Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN TUNA GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Ankara koşullarında yetiştirilen 'Viking' çeşidi aronya meyvelerinin derim zamanında ve farklı koşullarda depolama sürecinde kalite parametrelerinin incelenmesi ile meyvelerin depolama performansları araştırılmıştır. Çalışma tesadüf parselleri deneme desenine göre iki yıl tekrarlamalı, üç tekerrürlü olarak yürütülmüş ve her tekerrür üç bitkiden oluşmuştur. Her tekerrürde 100 g meyve kullanılmıştır. Uygulamalar arasındaki farklılıklar, P ≤ 0,05 hata düzeyinde varyans analizi ile ortaya konulmuş, gruplamalarda Tukey testinden yararlanılmıştır. 2022 yılında meyve ağırlığı, meyve boyu ve tohum sayısı değerleri, 2023 yılı değerlerinden istatistiksel düzeyde daha yüksek olmuştur. Meyve şekli 1. yılda çoğunlukla yuvarlak, 2. yılda ise kutuplardan basık olarak belirlenmiştir. Toplam kuru madde miktarı yıllara göre sırasıyla %82,0 ve 88,8 olarak, su oranı ise %18,0 ve %11,2 olarak saptanmıştır. 1. ve 2. yıllarda L* değerleri sırasıyla 28,89 ve 25,63, a* değerleri 0,88 ve 1,59, b* değerleri ise 0,39 ve 0,30 olarak belirlenmiştir. Suda çözünür kuru madde kapsamı derim zamanında 1. yılda %25,78, 2. yılda %21,23 olarak belirlenmiştir. Titre edilebilir asitlik değerleri 1. yılda %0,677 ile %1,151 malik asit, 2. yılda ise %0,907 ile %1,159 malik asit değerleri arasında değişmiştir. Her iki yılda ve tüm depolama koşullarında ağırlık kaybı düzenli artış göstermiştir. Ambalaj içindeki CO2 ve O2 konsantrasyonlarında önemli değişim gözlenmemiştir. İlk yıl duyusal değerlendirme parametrelerinde dalgalanmalar gözlenmiş, 2. yıl parametrelerde düşüş saptanmıştır. 1. yılda 4 °C sıcaklıkta depolanan meyvelerin ortalama %4,46'sı, 0 °C sıcaklıkta depolanan meyvelerin %1,6'sı kaybedilmiştir. İkinci yılda 4 °C sıcaklıkta depolanan meyvelerin 6 ay sonunda %10,89'u kayba uğramıştır. Ankara/Gölbaşı-Ahiboz koşullarında yetiştirilen 'Viking' aronya çeşidi meyveleri 0 °C sıcaklıkta şale ambalajlar içinde 6 ay boyunca başarılı şekilde depolanabileceği sonucuna ulaşılmıştır
Özet (Çeviri)
The storage performance under different conditions of aronia fruit cv. 'Viking' grown in Ankara was investigated by examining some quality parameters at harvest time and during postharvest period of six months. The study was carried out according to the completely randomized design with three replications during two consecutive years. Each replications included three different plants. 100 g of fruit was used in each replicate in storage studies, Differences between treatments were revealed by analysis of variance and Tukey test was used to group the differences. In 2022, fruit weight, fruit length and seed number values were significantly higher than the 2023 values. The fruit shape was mostly round in the 1st year and mostly flattened from the poles in the 2nd year. Total dry matter content was 82.0% and 88.8%, and water content was 18% and 11.2%, respectively. In the 1st and 2nd years, L* values changed between 28.89 and 25.63, a* values between 1.59 and 0.88, and b* values between 0.39 and 0.30, respectively. Soluble solids content was determined as 25.78% in the 1st year and 21.23% in the 2nd year at harvest time. Titratable acidity values varied between 0.677% and 1.151% malic acid in the 1st year and between 0.907% and 1.159% malic acid in the 2nd year. During storage period, weight loss regularly increased in both years and all storage conditions. No significant changes were observed in CO2 and O2 concentrations in the package. Fluctuations were observed in sensory evaluation parameters depending on storage periods in the 1st year, while a decrease was detected in all parameters in the 2nd year. In the 1st year, an average of 4.46% of the fruits stored at 4 °C and 1.6% of the fruits stored at 0 °C were lost because of infections. In the 2nd year, an average of 10.89% of the fruits stored at 4 °C were lost after 6 months. Overall, the fruit of 'Viking' aronia cultivar grown in Ankara/Gölbaşı-Ahiboz conditions can be successfully stored in closed punnet packages at 0 °C for 6 months