An association rule-based recommendation engine for online dating sites
Arkadaşlık servisleri için veri madenciliği temelli öneri sistemi
  1. Tez No: 257203
  2. Yazar: YAĞIZ CİVAN ÖZSEYHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERTAN BADUR, DOÇ. DR. OSMAN DARCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada Türkiye'den bir arkadaşlık sitesinin veritabanını incelenerek, site üzerinden tanışmış çiftlerin sahip olduğu ortak özellikler araştırılmıştır.Veri Madenciliği araçlarından biri olan ?Association Rule Mining? `ten yararlanılarak, mesajlaşma ve kullanıcı verilerinden bir kural seti türetilmiş; bu kurallar da kullanıcının kendisine en uygun adayları listeleyebileceği bir öneri sisteminin geliştirilmesinde kullanılmıştır.Öneri sisteminin üretilen sonuçların kalitesinde yaptığı artış istatistik araçlarıyla test edilmiş, verilerin anlamlı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the database of a Turkish online dating site is analyzed to reveal patterns in the personal features of matching couples.By using a functionality of data Mining, the Association Rule mining, a set of rules is extracted from the available messaging and user data. The rules are used for the development of a recommendation engine which is capable to give list of best potential matches to the site user.The performance of the recommendation engine is tested with statistical tools to find whether the increase in the quality of results is significant.