5271 Sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'na göre telekomünikasyon yoluyla yapılan iletişimin adli amaçlı olarak denetlenmesi
Auditing of interception of telecommunication with juridical purposes according to the Criminal Procedure Law Number 5271
  1. Tez No: 257225
  2. Yazar: ALİ İHSAN ÇAMURLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN ÜZÜLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 298
Özet
İletişim (haberleşme), kişilerin en temel ve en önemli hak ve özgürlüklerinden birisi ve aynı zamanda kişinin özel yaşam alanının bir parçasıdır. İletişimi sağlayan teknik cihaz ve sistemlerin teknoloji içerisinde yerini alması ve bu cihazların günlük hayatımıza yaygın bir şekilde girmesi ile birlikte bu iletişim vasıtaları kullanılmak suretiyle insan hak ve özgürlüklerine yönelik tecavüzlerde çok ciddi boyutlarda artışlar görülmüştür. Bu sebeple insan hak ve özgürlüklerinin korunması adına bu saldırılara karşı koyabilmek için yeni anlayış ve hukuki mekanizmaların geliştirilmesi bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu çerçevede evrensel hukuk ilkeleri ve AİHS'nin hükümleri ile AİHM'nin içtihatları doğrultusunda, demokratik hukuk devleti olmanın bir gereği olarak telekomünikasyon yoluyla yapılan iletişimin denetlenmesinin koşullarının ve sınırlarının yasa ile düzenlenmesi gerekmiştir.Bu çalışmamızda birinci bölümde öncelikle telekomünikasyon yolu ile yapılan iletişimin denetlenmesinin amacı ile özel hayatın gizliliği ve haberleşme özgürlüğünün kapsam ve sınırları açıklanmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde tüm çerçevesi ile adli amaçlı olarak yapılan telekomünikasyon yolu ile yapılan iletişimin denetlenmesi tedbirinin koşulları ve uygulama biçimi ayrıntılı olarak anlatılmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde önleme amacıyla telekomünikasyon yolu ile yapılan iletişimin denetlenmesi tedbirinin koşulları açıklanmıştır. Sonuç bölümünde ise adli amaçlı denetim ile ilgili görülen eksiklik ve uygulamada karşılaşılan noksanlıklara değinildikten sonra bu eksik ve noksanlıkların ne şekilde giderilebileceği yönünde çözüm yolları ve adli amaçlı denetim ile önleme amaçlı denetimin birbirlerine etkileşimi anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Communication is the one of the most basic and important rights and freedoms of the people and a part of the private life area. With the coming up of the technical instruments and systems which provide communication in the technology and the entry of them in our daily lives emerged serious increases in the number of violations of the human rights and freedoms using these communication instruments. Therefore, in order to protect the human rights and freedoms against these violations it is indispensable to develop new mentalities and juridical mechanisms. In this context, in accordance with the clauses of the European Convention on Human Rights and decisions of the European Court of Human Rights, legal arrangements to frame the conditions and limits of interception of communications were necessary as a requirement of being a democratic state governed by the rule of law.The first part of this study aims to explain the purpose of the interception of the telecommunications and the extent and limits of the secrecy of the private life and right to communicate. In the second part it is aimed to explain circumstantially the conditions and practice of the measure `interception of telecommunications? with juridical purposes. In the last part, the deficiencies related to the interception with juridical purposes and lacks emerging in the practice are mentioned and then it is tried to explane the ways to avoid these deficiencies and lacks and the mutual effects of interception with juridical purposes and interception with preventive purposes upon each other.