Tedarik zinciri esnekliğinin firma performansı üzerindeki etkileri ve tekstil sektöründe bir araştırma
Effects of supply chain flexibility on the firm performance and a study on textile sector
  1. Tez No: 257256
  2. Yazar: KEMAL VATANSEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERAFETTİN SEVİM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 291
Özet
İşletmeler çevresel koşullarda meydana gelen değişmeler, artan müşteri beklentileri, ürün yaşam ömürlerinin kısalması, rekabetin kırıcı boyutlara ulaşması ve yüksek teknolojiye dayalı endüstrilerin gelişip yaygınlaşması süreciyle beraber belirsiz koşullarda yaşam mücadelesi veren kurumlar haline gelmişlerdir.İşletmelerin belirsizlik ortamlarında yaşamlarını devam ettirip pazar paylarını koruyabilmek için kalite, maliyet ve hız gibi rekabet önceliklerinin yanında esnekliği de kullanmaları gerekmektedir. Esnekliğin sadece firma düzeyinde yerleştirilmesi yeterli değildir. Rekabetin firmalar arası boyuttan çıkıp tedarik zincirleri arasında yaşanmaya başlamasıyla birlikte tedarik zincirleri de esneklik uygulamalarına yönelmek zorunda kalmışlardır.Çalışmamızda Tekstil-Konfeksiyon sektöründe ihracatçı özellikleriyle faaliyette bulunan işletmelerin Gümrük Birliği'ne girişimizle başlayıp Çin'e yönelik kotaların kaldırılmasıyla daha ileri bir boyuta ulaşan pazar payı daralmaları ve performans sorunlarından hareketle tedarik zinciri esnekliği uygulamaları ve performans göstergeleri arasındaki ilişkiler incelenerek performansın iyileştirilmesine yönelik öneriler sunulmuştur. Tedarik zincirlerinde esnekliğin tesisinde etki eden faktörler ve bu faktörlerin tedarik zinciri esnekliğini gerçekleştirmedeki etkileri de araştırılmıştır. Çalışmamız son yıllarda sıkıntılar yaşayan tekstil-konfeksiyon sektörünü üretim bakış açısıyla ele alarak problemlerinin çözümüne yönelik yeni açılımlar getirerek sektöre katkılarda bulunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Companies has become an institute which struggle to live in uncertain conditions with the process of changings in environmental conditions, rising customer expectations, diminishing product life cycle, reaching rivalry to the harsh dimensions, and developing and extending the industry which depends on technology.In order to survive and protect their market share in the uncertain environment, companies need to use flexibility in addition to rivalry priorities such as quality, cost and speed. Placing flexibility just on the level of firm is not enough. With rivalry starting to be lived among supply chains, and getting out of the intercompany dimension, supply chains had to lean in flexibility applications.In our study, suggestions to improve performance have been presented by examining the relationships between the supply chain flexibility applications and performance indicator, inspiring by the restrictions of the market share and performance problems of the companies, which proceed as exporter in Textile-Confection sector, which starts with taking part in Customs Union and gets bigger after abolishing quota on China. Factors, which affect in establishing flexibility on the supply chain, and the effects of these factors on actualizing supply chain flexibility have been also studied. Our study is aiming to contribute to the sector by putting forward new openings regarding to the solution of the problems by tackling the textile-confection sector which has been in trouble recent years with production view.