İMKB'de halka arz uygulamaları ve analizi
Public offerings applications in ISE and their analyses
  1. Tez No: 257287
  2. Yazar: NAMIK KEMAL GÖKALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURGÜL CHAMBERS, DOÇ. DR. MEHMET HASAN EKEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 316
Özet
Halka Arz uygulamaları ülkenin kalkınmasında, finansal piyasanın sermaye piyasasından beslenmesinde ve kurumsal yönetimin gelişmesinde önemli rol oynar. Çalışmanın amacı İMKB'de halka arz uygulamalarını analiz etmektir. Çalışmada toplam hasılat ve yatırımcı sayısının halka arz uygulamalarının başarı koşullarının belirleyicileri olduğu, bu koşulları da halka arz şekli, mali başarı ve son halka açılma oranı faktörlerinin betimlediği bulunmuştur. Hiyerarşik yapıda kademeli bir araştırma modeli ile şirketlerin mali başarılarına yönelik bilgilerin yatırımcı ilişkilerinde yol açtığı asimetrinin önemi ortaya konulmuştur. Araştırmada Frekans analizi, Korelasyon analizi, çoklu regresyon (doğrusal) analizi, tek yönlü varyans analizi ANOVA ve çoklu karşılaştırma analizleri (Scheffe ve LSD) yapılmış olup verilerin işlenmesinde SPSS Versiyon 16 bilgisayar paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Public Offerings play paramount role in national development, in supporting of financial markets through capital markets and in improvement of institutional governance. The purpose of this study is to analyze the public offering applications in Istanbul Stock Exchange (ISE). It is determined that the success factors of public offerings applications are the total revenue and number of investors where these determiners are found to be defined by the way of public offering, capital success and last public offering ratio. A hierarchical research model is applied to find the importance of asymmetrical information on capital success of the firms in investors relations. Study carried frequency analyses, correlation analyses, multiple linear regression analyses, one way variance ANOVA analyses and multiple comparison tests (Scheffe ve LSD) by using SPSS (Statistical Package for Social Science) Version 16.