Arap gramerinde amil teorisi
The agent/amil thiory in arabic grammar
- Tez No: 257317
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ŞİRİN ÇIKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Arap gramerinin en önemli konularından olan amil, Arap gramerinin ilimleşme sürecininin de önemli faktörlerinden birisidir. Amil teorisinin süreci Arap nahiv sürecine paralel bir yol izlemek ve başlangıçta çok basit ve sade olan bu konu daha sonra derinleşmiş ve felsefi bir boyut kazanmıştır. Dolayısıyla bu teoriyi doğru bir şekilde anlamanın en sağlam yolu bizzat Arap gramer ilminin süreçlerini ve öne çıkan şahısları ele almakla mümkün olmaktadır.Arap gramerini gerçek amacından uzaklaştırdığı, zorlaştırdığı ve gereksiz tartışmalara ittiği iddiasıyla amil teorisine karşı çıkışlar da meydana gelmiştir.
Özet (Çeviri)
Amil/agent is one of the most important issues in Arabic grammar and also one of the big factors in it?s period of becoming a science. Amil?s period paralleled process to the process of Arabic grammar and started out very easy and simple, these issues took deep and philosophical dimensions later. So this theory correctly way to understand with Arab grammatical period and it?s leaders.The againsts of amil/agent theory claimed that it put away the Arabic grammar from it?s real purpose.