Câzib Divanı inceleme, metin
Câzib?s Divan investigation text
  1. Tez No: 271276
  2. Yazar: SALİH YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL KURNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 576
Özet
Bu tez, 19. yüzyıl şairlerinden Câzib'i ve divanını konu edinmektedir. Tezkirelerde adı geçmeyen Câzib hakkındaki temel kaynak, divanıdır. Hakkındaki sınırlı bilgiler de divanı temel alınarak yazılmıştır.Divanın tek nüshası bulunmaktadır. Müstensihin imlâ hataları ve bazı kelimelerin okunamayacak kadar karışık yazılması sebebiyle bazı kısımlar okunamamıştır.Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Câzib'in hayatı, şahsiyeti ve divanı; ikinci bölümde divanın şekil ve muhteva incelemesi; üçüncü bölümde ise divanın metni yer almaktadır.Câzib, vasat bir şairdir. Orijinal buluşları ve kendine has bir söyleyişi yoktur. Şiirleri, divan edebiyatı şiir geleneğinin tekrarı gibidir. Şiirlerinde kendi hayatına ait bilgilerin yanında yaşadığı döneme ait bilgilere de rastlanmaktadır. Câzib Divanı'nda kaside, gazel ve tarih düşürdüğü şiirler ön plandadır.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is about Câzib, one of 19th century poets, and his divan (a book of collected poems). The basic source about Câzib, whose name is not included in the biography books, is his divan. Limited information written about him is also based on his divan.Only one issue of his divan is present today. Because of its mustensih?s (a person who wrote Câzib?s Divan by hand/not the poet) spelling errors and as some words were written too disorderly to understand, some parts of his divan haven?t been able to be read.This work is made up of three chapters. In the first chapter exist Câzib?s life, personality and his divan; in the second chapter the examining of his divan?s shape and content; and in the third chapter the text of his divan.Câzib is an ordinary poet. He hasn?t got original inventions or his own way of saying. His poems are like a repetition of ?Divan Literature? (a name for an era in Turkish Literature) poem tradition. In addition to information about his own life, information about the era in which he lived is also seen in his poems. His divan mostly consists of eulogies, lyric poems and poems on which he wrote the date.