Arap dilinde masdarlar, vezinleri ve kullanışları
The Infinitives, the measures and their use in Arabic language
  1. Tez No: 72660
  2. Yazar: RIFAT RESUL SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN TÜLÜCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Eski âlimler arasında tartışma konusu olan, ancak bugün için kabul edilen görüşe göre türemiş kelimelerin aslı kabul edilen masdarın cümle içerisinde yaygın olarak kullanılması itibariyle- Arap dili gramerinde önemli bir mevkii vardır. Çalışmamız iki ana bölümden oluşmaktadır: I. bölümde masdarın çeşitleri, vezinleri ve bu vezinlerin ifade ettikleri mâna üzerinde durulmuştur. Bunun yanı sıra bu vezinlerle ortak olan diğer kelimeler açıklanmış ve vezinlerde yapılan değişiklikler incelenmiştir. II. bölümde ise masdarın cümle içerisindeki konumu ele alınmış; amil olması yönüyle kendisinden sonra gelen kelimelere olan etkisi ve mamul olması yönü ile de kendisinden önce gelen kelimelerden etkilenmesi açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
As a discussed subject amongnst the ancient scholars, but according to the current view the infinitives which are accepted as the origins of the deriving words [mushtaq], have a great important place in Arabic grammatics. Our work has consisted of two sections: In section I, it is emphasized on the different types of the infinitives, their measures, and the meanings of these measures. Moreover, beside them, the other words in sharing with the same measures, have been explained, and also studied the defections on the measures. In section II, it is studied on the positions of the infinitives within the sentence up to both as the active elements fameel], their effects on the words coming after them, and as the passive elements [ma^moul], their being affected by the words coming before them.