Kur'an'da dua
The prayer in Holy Koran
  1. Tez No: 257318
  2. Yazar: NURETTİN ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYATİ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Dua Allah ile insanoğlu arasındaki bağdır. Allah'tan başka kendisine dua edilecek bir varlık yoktur. Bütün insanlar ister inanç sahibi olsun ister olmasın dua ederler. Bu yüzden dua tüm insanlara ait bir fenomendir.İnsanlar Allah'a dua ederken zayıflıklarının, acizliklerinin farkındadırlar. Dua sadece bir istek için değil hayatın tüm alanında yapılabilir. Dua Allah ile bağlantıyı koparmamaktır. Dua Allah'tan gelen davete icabettir. Dua çağın hastalığı olan psikolojik hastalık ve bunalımlara çaredir. O hayatın anlamıdır ve insanın Allah katındaki değerini gösterir.İnsanlar her zaman ve her istek için dua edebilir. Çünkü Allah'ın hayatımıza müdahil olmadığı bir zaman dilimi yoktur. Allah Resulü hayatı boyunca dua etmiştir ve dua onun hayatının bir parçası olmuştur.Dua sadece Allah'tan bir isteme değildir. Kur'an'da duanın birçok çeşidine rastlamak mümkündür. Bunlar: Hamd ve şükür duası, tevekkül duası, kurtuluş duası, zafer duası, sabır duası, şifa duası gibi dualardır.Merhamet kaynağı olarak anılan tüm peygamberler dua etmiştir ve onu bir gelenek haline getirmiştir. Kur'an da adı geçen peygamberlerin mutlaka bir duası vardır.Dua derince düşünülüp tefekkür edildiğinde ibadetin temeli, insanların tüm hayat boyu başarısı ve mutluluk kaynağıdır. Fakat yanlış anlaşıldığında manevi hastalıklara neden olabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Dua Allah ile insanoğlu arasındaki bağdır. Allah?tan başka kendisine dua edilecek bir varlık yoktur. Bütün insanlar ister inanç sahibi olsun ister olmasın dua ederler. Bu yüzden dua tüm insanlara ait bir fenomendir.İnsanlar Allah?a dua ederken zayıflıklarının, acizliklerinin farkındadırlar. Dua sadece bir istek için değil hayatın tüm alanında yapılabilir. Dua Allah ile bağlantıyı koparmamaktır. Dua Allah?tan gelen davete icabettir. Dua çağın hastalığı olan psikolojik hastalık ve bunalımlara çaredir. O hayatın anlamıdır ve insanın Allah katındaki değerini gösterir.İnsanlar her zaman ve her istek için dua edebilir. Çünkü Allah?ın hayatımıza müdahil olmadığı bir zaman dilimi yoktur. Allah Resulü hayatı boyunca dua etmiştir ve dua onun hayatının bir parçası olmuştur.Dua sadece Allah?tan bir isteme değildir. Kur?an?da duanın birçok çeşidine rastlamak mümkündür. Bunlar: Hamd ve şükür duası, tevekkül duası, kurtuluş duası, zafer duası, sabır duası, şifa duası gibi dualardır.Merhamet kaynağı olarak anılan tüm peygamberler dua etmiştir ve onu bir gelenek haline getirmiştir. Kur?an da adı geçen peygamberlerin mutlaka bir duası vardır.Dua derince düşünülüp tefekkür edildiğinde ibadetin temeli, insanların tüm hayat boyu başarısı ve mutluluk kaynağıdır. Fakat yanlış anlaşıldığında manevi hastalıklara neden olabilmektedir.SUMMARYPRAYER IN HOLY KORANPrayer is a relationship between humanbeing and God. There is nobody to pray but Allah. Everybody -whether he/she belives or not- prays to God. Therefore it is a phenomenon which belongs to all people.When people pray to God they are aware of their weakness and prayer is not used just for willings, it is used in a whole lifetime. Prayer is keeping touch with God. Prayer is a response the invitation from God. It is a cure to psychological diseases and depression which are diseases of present age. It is the purpose of life. It can show the value of human being in the eyes of Allah.People can always pray for any willing. Because there is no time that Allah cannot intervene to our life. Prophet Mohammed always prayed to God for life and prayer was a part of his life.Payer is not only for willings. In most of passages of Koran there are several types of prayers, some of which are prayer of thankfulness, prayer of reliance, prayer of victory, prayer of patience, prayer of salvation, prayer of healing etc.All of the prophets who were mentioned very merciful in Holy Koran prayed to Allah. They made prayer as a tradition. Prophets whose name was mentioned in Holy Koran surely has a prayer.If it is considered deeply, prayer is the basis of devotion, the achivement of people in whole life, and source of happiness. But when it is misread it can become causes of mental anguish.ÖZETKUR?AN?DA DUADua Allah ile insanoğlu arasındaki bağdır. Allah?tan başka kendisine dua edilecek bir varlık yoktur. Bütün insanlar ister inanç sahibi olsun ister olmasın dua ederler. Bu yüzden dua tüm insanlara ait bir fenomendir.İnsanlar Allah?a dua ederken zayıflıklarının, acizliklerinin farkındadırlar. Dua sadece bir istek için değil hayatın tüm alanında yapılabilir. Dua Allah ile bağlantıyı koparmamaktır. Dua Allah?tan gelen davete icabettir. Dua çağın hastalığı olan psikolojik hastalık ve bunalımlara çaredir. O hayatın anlamıdır ve insanın Allah katındaki değerini gösterir.İnsanlar her zaman ve her istek için dua edebilir. Çünkü Allah?ın hayatımıza müdahil olmadığı bir zaman dilimi yoktur. Allah Resulü hayatı boyunca dua etmiştir ve dua onun hayatının bir parçası olmuştur.Dua sadece Allah?tan bir isteme değildir. Kur?an?da duanın birçok çeşidine rastlamak mümkündür. Bunlar: Hamd ve şükür duası, tevekkül duası, kurtuluş duası, zafer duası, sabır duası, şifa duası gibi dualardır.Merhamet kaynağı olarak anılan tüm peygamberler dua etmiştir ve onu bir gelenek haline getirmiştir. Kur?an da adı geçen peygamberlerin mutlaka bir duası vardır.Dua derince düşünülüp tefekkür edildiğinde ibadetin temeli, insanların tüm hayat boyu başarısı ve mutluluk kaynağıdır. Fakat yanlış anlaşıldığında manevi hastalıklara neden olabilmektedir.SUMMARYPRAYER IN HOLY KORANPrayer is a relationship between humanbeing and God. There is nobody to pray but Allah. Everybody -whether he/she belives or not- prays to God. Therefore it is a phenomenon which belongs to all people.When people pray to God they are aware of their weakness and prayer is not used just for willings, it is used in a whole lifetime. Prayer is keeping touch with God. Prayer is a response the invitation from God. It is a cure to psychological diseases and depression which are diseases of present age. It is the purpose of life. It can show the value of human being in the eyes of Allah.People can always pray for any willing. Because there is no time that Allah cannot intervene to our life. Prophet Mohammed always prayed to God for life and prayer was a part of his life.Payer is not only for willings. In most of passages of Koran there are several types of prayers, some of which are prayer of thankfulness, prayer of reliance, prayer of victory, prayer of patience, prayer of salvation, prayer of healing etc.All of the prophets who were mentioned very merciful in Holy Koran prayed to Allah. They made prayer as a tradition. Prophets whose name was mentioned in Holy Koran surely has a prayer.If it is considered deeply, prayer is the basis of devotion, the achivement of people in whole life, and source of happiness. But when it is misread it can become causes of mental anguish.SUMMARYTHE PRAYER IN HOLY KORANPrayer is a relationship between humanbeing and God. There is nobody to pray but Allah. Everybody -whether he/she belives or not- prays to God. Therefore it is a phenomenon which belongs to all people.When people pray to God they are aware of their weakness and prayer is not used just for willings, it is used in a whole lifetime. Prayer is keeping touch with God. Prayer is a response the invitation from God. It is a cure to psychological diseases and depression which are diseases of present age. It is the purpose of life. It can show the value of human being in the eyes of Allah.People can always pray for any willing. Because there is no time that Allah cannot intervene to our life. Prophet Mohammed always prayed to God for life and prayer was a part of his life.Payer is not only for willings. In most of passages of Koran there are several types of prayers, some of which are prayer of thankfulness, prayer of reliance, prayer of victory, prayer of patience, prayer of salvation, prayer of healing etc.All of the prophets who were mentioned very merciful in Holy Koran prayed to Allah. They made prayer as a tradition. Prophets whose name was mentioned in Holy Koran surely has a prayer.If it is considered deeply, prayer is the basis of devotion, the achivement of people in whole life, and source of happiness. But when it is misread it can become causes of mental anguish.