Theodore Dreiser'ın Sister Carrie,An American Tragedy,Jennie Gerhardt ve The Financier adlı romanlarında şehir kavramı
City concept in Theodore Dreiser's Sister Carrie,An American Tragedy,Jennie Gerhard and The Financier novels
  1. Tez No: 257325
  2. Yazar: YASEMİN EYLEM ÇEŞİTLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLET C. TANRITANIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amerika'da 1890'lı yıllarda toplum yapısı, ekonomi ve politikada görülen değişimlerin ve bunların edebiyata nasıl yansıdığının incelendiği bu tezde doğalcı yazar Theodore Dreiser `ın romanları ve romanlarındaki kişilerin bu gelişmelere nasıl ayak uydurabildikleri ele alınmıştır. Çağdaş Amerikan toplum yapısının, ekonomik ve politik hedeflerinin belirlendiği bu dönem, aynı zamanda bugünün hatta geleceğin insanını da anlatmaktadır.Dreiser eserlerinde insanların yeni modern toplum yapısına uyum sağlamaya çalışırlarken nasıl zarar gördüklerini ve bu süreçte onları motive eden başlıca etkenin maddiyat olduğunu romanlarındaki kahramanların yaşadıklarıyla okuyucuya aktarır.Hayatın giderek zorlaşması, insanın verdiği varolma savaşının adaletsizliği ve yoksullukla mücadele oldukça çetindi. Sınıflar arası büyük farklar, yalnızlık ve çaresizlik, sanatçıları yapıtlarında bunları yansıtmanın onların görevi olduğuna inandırmıştı.Doğalcı bir yazar olarak Dreiser, genellikle romanlarında daha çok nesnel ve daha az kişisel bir konuma bürünmüş ve eserlerinde sadece ?gerçeği? anlatmak olayları ve kahramanlarını yargılamamak amacında olmuştur. ?Doğalcılık? adı altında anılan bu akım dönemin en etkili akımlarından biri olmuştur. Doğalcı yazarlar hayatı büyük bir varolma savaşı olarak kabul etmişlerdir. Güçlüklere ancak toplum hayatına, onun zorluklarına ve yaptırımlarına uyum sağlayarak kendi çıkarları etrafında yönlendirebilecek yeteneğe sahip olan insanlar bu yarışta sağ kalabilmiş bunu başaramayanlar ise toplumun ve çevrenin birer kurbanı olmaktan öteye gidememişlerdir. Aynı zamanda doğalcılık akımında toplum insanoğlunun varlığını sürdürebilmesi için savaşması gereken vahşi bir ormana benzetilmiş ve insanların toplum çarkı içine girdiğinde tüm masumluk ve saflıklarını kaybederek kendi şahsi istekleri uğruna yırtıcı ve vahşi olabildikleri belirtilmiştir.Dreiser romanlarında genel olarak insanların sosyal ve modern hayata uyum sağlama çabalarından bahsetmiş ve bu çabanın insana kazandırdıklarından çok kaybettirdiklerini dolaylı yollarla okuyucularına anlatmaya çalışmıştır.Şehir hayatının insan psikolojisi üzerindeki etkileri ise kaydadeğer ölçüdedir. Yoğun iş hayatının getirdiği bunalımlar daha fazlasını elde etme isteği daha iyi bir hayatı yaşama çabası insanları büyük bir yarışa sokmuştur. Bu yarışta varolma çabası içinde insan önce kendisine sonra çevresine yabancılaşmış çeşitli bunalımların komplekslerin ve yalnızlığın içine düşmüştür.Amerika´ya sanayi devrimiyle gelen ekonomik, politik gelişmelerin ve bunların getirdiği maddi kazançların insani kayıplarla kıyaslandığında kaybedilenin kazanılana göre çok daha fazla olduğu ise günümüzde hala devam eden yadsınamayacak bir gerçektir.
Özet (Çeviri)
The changes of the American society, economy and politics in 1890?s which were reflected in naturalist writer Dreiser?s novels and how people keep up with these changes were studied in this thesis. Dreiser`s works are as important today because it applies to the changes in modern American social and economical structure. This period which modern American society structure and politic aims were determined, tells us the characteristics of not only today?s but also future?s people.In his novels, Dreiser uses the experiences of his heroes to show how people are harmed by materialism, while they are trying to adapt to a new modern social structure and he also shows that materialism is the major force motivating the characters in that process.The feelings caused by the difficulties of life, the injustice of being existence war, and the struggles of poverty were intense. People felt lonely and depressed. The huge differences between classes, the loneliness and desperation made the writers of the period believe that it was their duty to reflect these things in their works.As a naturalist writer, Dreiser was usually objective rather than subjective and he tried to express only the facts to his readers and he intended not to judge the events and heroes in his works. This movement, known as naturalism, was one the most effective movements of the period. The naturalist writers accepted life as a great existence of war. While the kind of people who have the ability to adapt to the difficulties and sanctions of the new social life and direct them around their benefits could survive, the others could just be the victims of the society and the environment but nothing else. At the same time in naturalism, the society was simulated to a jungle, where people have to fight for their existence. It was stated that when people enter into that sociological system they can do everything for the sake of their own benefits by losing all their innocence and purity.In general Dreiser mentions the acculturation efforts of the people to the new social and modern life and he indirectly tries to show to his readers how much they lost their cultural values more rather than they won.The effects of new city life on people were remarkable. The depressions that came with dense business life, the desire for material goods, and the desire to live comfortably made people very competitive. So with the effort for their existence in these competitions, people became isolated in their environment and fell into complex depressions and loneliness.In America, the economic and political changes which accompanied the industrial growth and the material gain cannot be ignored even today while comparing what was gained to what was lost.