Hilmi Ziya Ülken'de bilgi ve değer
Knowledge and values for Hilmi Ziya Ülken
- Tez No: 257323
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN BİRCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışma, Hilmi Ziya Ülken'de bilgi ve değer konusunu ele almaktadır.Hilmi Ziya Ülken, ülkemizde felsefe alanında yetişmiş en önemli düşünürümüzdür. Hilmi Ziya Ülken'in eserlerine bakıldığında şu sonuçların ortaya çıktığı görülmektedir:a) İnsan bilgisi görelidir (rölatif) ve insan bir anda varlığın tam bilgisini elde edemez. Bu görelilik hem insan zihninin yapısından hem de varlıktan kaynaklanmaktadır. Varlık dyad paradoksal alternatif karşısında bulunur. Bunlardan birini seçmek mecburiyetindedir. İnsanın zihni yapısı bu paradoksal hali kavrayamaz. Çünkü mantık yapısına aykırıdır. İkiyüzlü olan varlıkların aynı anda ancak bir yüzü bilinebilir.b) Ülken'in uyguladığı değerlerin temeli aşkın, değişmez ve ideal değerlerdir. Bunlar bütün Aşkın ve Mutlak Varlık'la yani Allah'la kuşatılmıştır. Eğer Allah olmazsa, bilgi ve ahlak temellendirilemez ve insani nizam kurulamaz.
Özet (Çeviri)
This work examines the subject of knowledge and values Hilmi Ziya Ülken.Hilmi Ziya Ülken is the foremost thinker who grew up in philosophy field in our country. When Hilmi Ziya Ülken?s works are considered, appereance of these results seems like:a) Human knowledge is relative, in a snap he can not gain in the exact knowledge of entity. This relativity stems from both human being?s habit of mind and entity. The entity has the opposite dyad paradoxical alternative. Choosing one of them is by compusion. Human being?s habit of mind can not apperehend this paradoxical situation. Since it is contrary to habit of logic. Just one face of the ambidexter entities is able to be known at the same time.b) The basic of values Ülken practising are transcendent, constant and ideal ones. These have been bounded by transcendent and absolute entity that is to say by God. What if God wasn?t knowledge and morality can not be fixed and ordered an establishing.