Alevilerin din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinden beklentileri (Ankara örneği)
The expectances of alewite people from religion culture and ethics knowledge (example of Ankara)
- Tez No: 257337
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırma bir giriş bölümü ile iki ayrı bölüm ve son olarak sonuç ve öneriler bölümü olarak yazılmıştır. Giriş bölümünde araştırmayla ilgili metodolojik bilgilerin yanı sıra Alevilik hakkında özet bir bilgi verilmiştir.Birinci bölümde, alevi velilerle yapılan anket sonuçları değerlendirilmiştir. Bunun yanında bu konu ile ilgili hazırlanan diğer tezlerle sistematik bir şekilde karşılaştırarak tez ele alınmıştır.İkinci bölümde, alevi öğrencilerle yapılan anket sonuçları değerlendirilmiştir. Aynı şekilde bu konu ile ilgili hazırlanan diğer tez ve kitaplardan da yararlanılmıştır.Son bölümde ise elde edilen bulgular eşliğinde bir sonuç ve öneri bölümü hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis has been written as an introduction, two different chapters and result and evaluation chapters.In the introduction chapter, we tried to give methodological information about our thesis and the brief information about Alewite.We tried to evaluate the result of survey on Alewite father and mothers. In addition, we compare our thesis with other thesis that prepared about alewite by the other researchers systematically.In the second chapter, we evaluated Alewite student?s answers to our survey. At the same time, we used some thesis and books that has been written about Alewite issue.As a result, we prepared a result and suggestions chapter in terms of findings from our thesis.