Bingöl'deki mimari eserler
Architectural work in Bingöl
- Tez No: 257336
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET TOP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bingöl tarihi boyunca birçok medeniyete sahne olmuş bir ildir. ilin coğrafi yapısı özellikle yaylak olarak kullanılmasını elverişli kılmıştır. ilin zengin bitki örtüsü ve suyun bol bulunması ayrıca doğu ile batı yolları üzerinde bulunması çeşitli medeniyetlerin burada hüküm sürmesine neden olmuştur. ?Bingöl'deki Mimari Eserler? adlı yüksek lisans çalışmasında bu dağlık alanda bulunan yapıların tespitine çalışılmıştır. Yapılan incelemeler neticesinde Bingöl ilinde bulunan eserlerin büyük bölümü, Akkoyunlu, Osmanlı, Ermeni ve Bizans-Rum yapıları olduğu görülmüştür. Rum ve Ermenilerden kalma Kiliseler, Akkoyunlu Devleti'nden kalan Camii, Türbe, Osmanlı Devleti'nden kalma cami, okul, hamam, köprü gibi eserler incelenmiştir. Yapılan çalışma daha çok bir tespit niteliği taşımaktadır. Coğrafi alan çok geniş olduğundan ve kendine özel bazı şartlar barındırdığından tespit edilen birçok eser incelenememiştir. Çalışma tespit önceliğinde başlamış çeşitli dokümanlar taranmış ve fotoğraflar çekilmiştir. Yapılan tüm çalışmaların nihayetinde tüm eserler derinlemesine incelenmiş ve eserler bir eser altında toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The City of Bingöl was used as summer camping gorund by kind of civilations. During history, this region was dominated by lots of civilations. So it could be seen the traces of Urartu, Aqqoyunlu and Otoman like these states in there. In ?Architect Traces ?n Bingöl? named of High Licence Work, it is examined tarces of Artuklu, Otoman, Aqqoyunlu Armenian and Grek in the center of Bingöl, the townships of Genç, Solhan, Kiğı. In the region which the research is done, it is examined mosque, church, Turkish bath, Mousoleum, school, bridge like these products. Then it is evaluated by investigating architect and art value of these Works. First of all, the study in Bingöl is fixation. Because of some of private positions, it can?t be investigated all of the Works deeply. At the end of investigation, the plansa re prepared and the photographies are taken. At result, the sources about these traces. The architect Works in Bingöl are collected in only one book with this study.