The main characteristics of the Absurd Theatre in Edward Albee's The Zoo Story, Eugene Ionesco's Amedee and Arthur Kopit's Od Dad, Poor Dad, Mamma's Hung You In The Closet And I'm Feelin' So Sad
Edward Albee'nin The Zoo Story, Eugene Ionesco'nun Amedee ve Arthur Kopit'in Oh Dad, Poor Dad, Mamma's Hung You In The Closet And I'm Feelin' So Sad adlı eserlerinde gözlenen Absurd Drama'nın temel özellikleri
  1. Tez No: 257340
  2. Yazar: ÜMMAHAN KAHRAMAN GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BOYNUKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada 20. Yüzyılın en çok ilgi uyandıran ve tartışılan akımı Absürd Tiyatro'nun temel özellikleri yazarları da farklı olan üç ayrı eserde incelenmiştir. Çok eleştirilen bir akım olmasının temel nedeni klasik tiyatro anlayışından her bakımdan farklı olmasıdır ki bu özelliği nedeniyle karşı-tiyatro da denmiştir.II. Dünya Savaşı'nın darmadağın ettiği zihinlerin bir ürünüdür Absürd Tiyatro. Savaş inançları, kuralları, güven duygusunu yok etmiştir. Bunların yerini huzursuz bir ruh hali ve boşunalık duygusu almıştır. Bu ruhsal çöküntü de tiyatroda alışılagelmiş tüm kuralları yıkmıştır. Absürd de bu başkaldırının ürünüdür.Absürd Tiyatro'da konu bütünlüğü yoktur. Olaylar sırayla ve bir düzen içinde verilmez. Klasik anlayışa göre karakterlerin hem sayıları hem de nitelikleri değişmiştir: Absürd eserlerde kişi sayısı azalmıştır ve bu kişiler de oldukça sıradan özellikler taşırlar. Sahnenin somut görüntü dili daha ön plandadır. Mesaj verme kaygısı taşımaz. Değindiği ana konular ise iletişimsizlik, yabancılaşma ve hayatın anlamsızlığıdır. Bu temel özellikler sırasıyla Edward Albee'nin The Zoo Story, Eugéne Ionesco'nun Amédée ve Arthur Kopit'in Oh Dad, Poor Dad, Mamma's Hung You in the Closet and I'm feelin' So Sad adlı eserlerinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, the main characteristics of the Absurd Theatre, which drew great attention and was discussed a lot, have been examined in three different plays of different playwrights. The movement was criticised a lot, since it is far away from classical sense of theatre and due to this it is called anti-theatre.Absurd Theatre is a product of the minds shattered by World War II. The war destroyed beliefs, rules and sense of security. Istead of these, discomfort and the understanding that everything is for nothing begin to reign. This great depression has destroyed all kinds of rules. Absurd Drama is a product of this revolt.In Absurd Theatre, there is no coherent plot. It is a theatre of situation not sequential events. Both the number and quality of the characters have been changed: there are fewer characters and these are quite ordinary ones. Visual aspect of the stage is more important than the other elements. It does not aim to give a message. Its main themes are lack of communication, alienation and meaninglessness of life. These main characteristics are studied in Edward Albee's The Zoo Story, Eugéne Ionesco's Amédée and Arthur Kopit's Oh Dad, Poor Dad, Mamma's Hung You in the Closet and I'm Feelin' so Sad.