Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinde ikinci yabancı dil olarak Almanca öğrenen öğrencilerin öğrenme motivasyonları ve öğrenme stratejileri. Türkiye'de ikinci yabancı dil Almancanın yöntem ve öğretimi alanına bir katkı
In Çanakkale Onsekiz Mart University German as a foreign language learning students learning motivation and learning strategies. The contribution of foreign language teaching methods and areas of german in Turkey
- Tez No: 257345
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİDE AKPINAR DELLAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, German Linguistics and Literature, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
`Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinde ikinci Yabancı Dil Olarak Almanca Öğrenen Öğrencilerin Öğrenme Motivasyonları ve Öğrenme Stratejileri. Türkiye'de İkinci Yabancı Dil Almancanın Yöntem ve Öğretimi Alanına Bir Katkı' adlı bu çalışma Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Alman Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bilim Dalı bünyesinde Yüksek Lisans Tezi olarak hazırlanmıştır.Günümüzde küreselleşme ve ülkelerin birbirleriyle daha çok yakınlaşmaya başlamasıyla ekonomik, sosyal ve kültürel alanda artık tek bir yabancı dil öğrenmek yeterli olmamaktadır. Buna göre ülkeler politikalarını özellikle eğitim politikalarını zorunlu bir yabancı dilin yanında seçmeli bir ikinci yabancı dil öğretimiyle destekleyerek çok kültürlülük çerçevesinde yenilemektedirler. Bu çalışmada ikinci yabancı dil olarak Almanca öğrenen üniversite öğrencilerinin öğrenme motivasyonu ve öğrenme stratejileri araştırılarak, Türkiye de genellikle ikinci yabancı dil olarak öğretilen Almancanın yöntem ve öğretimi alanına katkı sunmak amaçlanmaktadır. İkinci yabancı dil olarak Almanca öğrenen Türk üniversite öğrencilerinin bu dili öğrenirken nasıl motive oldukları, hangi yöntemi kullandıkları, Almancayı öğrenirken birinci yabancı dil olarak öğrenmiş oldukları İngilizce ile veya başka bir dille bağlantı kurup kuramadıkları soruları araştırma konusu yapılmıştır.Bunun yanında öğrencilerin öğrenme motivasyonları ve öğrenme stratejileri arasında bir ilgi olup olmadığı ve sonuç olarak motivasyon, strateji ve bunların birbirleriyle ilişkisinin başarıyı etkileme biçimi saptanmaya çalışılmıştır.Ancak araştırma evreninin dar kapsamı nedeniyle sonuçlar sadece 2006/ 2007 eğitim öğretim yılında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Fen-Edebiyat ve Eğitim Fakültelerinde anket uygulanan öğrencileri bağlayıcıdır. Anket yoluyla elde edilen veriler SPSS 15.0 paket programında değerlendirilmiştir.Araştırmada sonuç olarak öğrenme motivasyonu ve öğrenme stratejileri arasında anlamlı bir ilişkinin olduğu saptanmıştır. Bu ikilinin öğrenci başarısına doğrudan etki ettiği, öğrenilen birinci yabancı dil İngilizcenin ikinci yabancı dil Almanca öğrenimini desteklediği, her öğrencinin öğrenme stratejisinin kendine özgü olduğu, öğrenme motivasyonu kaynaklarının genel itibarıyla ortak olduğu ve öğretmenlerinde bu iki dildeki hâkimiyetleri, öğrenme motivasyonu ve öğrenme stratejileri hakkındaki bilgilerinin ikinci yabancı dilde dil öğretim ortamlarını olumlu yönde etkileyebileceği, her öğrencinin farklı motive olduğu ve farklı stratejilere sahip olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
`In Canakkale Onsekiz Mart University German as a Foreign Language Learning Students Learning Motivation and Learning Strategies. The Contribution of Foreign Language Teaching Methods and Areas of German In Turkey.' entitled this work Canakkale Onsekiz Mart University of Social Sciences Institute of German Language and Literature of the Field of Education within the Master Thesis has been prepared.Today, globalization and countries more closer to each other with the start of the economic, social and cultural fields are no longer sufficient to learn a foreign language is not one. According to their countries policies, education policies, especially next to a compulsory foreign language with an optional second foreign language teaching by supporting multiculturalism are under renovation. In this study, university students are learning German as a second foreign language learning motivation and learning strategies to be investigated, in Turkey usually taught as a second foreign language teaching methods and the German contribution to the field is intended to serve. Turkish university students who learn German as a second foreign language when they are motivated and how, what methods they use when learning German first as a foreign language they have learned in English or another language contact and can not set up research questions was conducted.Besides, students' learning motivation and learning strategies between the interest and whether as a result, motivation, strategy, and affect the success of their relationship with each other was to determine the format.Because of the narrow scope of research results, however, the universe only 2006 / 2007 academic year COMU in the Faculty of Literature and Sciences and Education students in the applied questionnaire is binding. Survey data obtained through the SPSS 15.0 package program was evaluated.Study as a result of learning motivation and learning strategies were found to be a relationship between significant. The couple's student achievement directly to the effect that, learning the first foreign language, English the second foreign language, German education to support each student's learning strategies unique to the learning motivation of resources as of the general partners and teachers in both language dominance and the learning motivation and learning strategies, information about the second language teaching in foreign language environments can positively impact each student's motivation is different and have different strategies that have emerged.