Transnational identity and humour in contemporary British novel
Çağdaş İngiliz romanında ulusaşırı kimlik ve mizah
  1. Tez No: 806512
  2. Yazar: DİLEK MENTEŞE KIRYAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAİSE ŞEBNEM TOPLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 280
Özet
Bu tez, Andrea Levy'nin Fruit of the Lemon (1999), Bernardine Evaristo'nun Mr Loverman (2013), Hanif Kureishi'nin The Buddha of Suburbia (1990) ve Meera Syal'ın Anita and Me (1996) romanlarına odaklanarak yazarların mizahı bir strateji olarak kullanarak ulusal ve kültürel kimlikleri sorguladıklarını ve bu kimliklerin sınırlarını aştıklarını tartışmaktadır. Tıpkı romanlarındaki başkahramanlar gibi seçilen eserlerin yazarları da farklı etnik kökenlere sahip ve İngiltere'de doğmuş büyümüş kişiler olarak ulusaşırı alanlarda konumlanmışlardır. Yazarların bu ulusaşırı duruşları ve ana karakterlerin her birinin farklı etnik veya edebi özellikleri her metinde mizahın farklı kültürel, etnik ve edebi alanlar açmasını göstermektedir. Bu tezin amacı, belirlenen romanlarda ulusaşırı kimlikleri inceleyerek mizahın sanılanın aksine eğlendirmek ve sömürgeci söylemlere karşı çıkmaktan öte“Ben”ve“Ötekiyi”durumsal ve pozisyonel olarak güldürerek ve/veya gülünç duruma düşürerek ulusal ve etnik kimlik kavramını sorgulatmak için kullanılan bir strateji olduğunu ortaya koymaktır. Bu bağlamda, bu çalışma, ulusaşırı karakterlerin deneyimlerinde yer alan mizahın muğlak özelliğinin, ulusal ve etnik kimlik kategorilerinin yeniden değerlendirilmesine işaret ettiğini iddia etmektedir. Bu nedenle, mizah,“Ben”ve“Öteki”arasındaki bağların karmaşık ilişkisini gösterirken başkahramanların ulusaşırı eğilimleri ve akışkan kimliklerin altını çizmektedir. Bu tez, dört ana bölümden oluşmaktadır. Tezin ilk bölümü, ulusaşırı kimlikleri anlatabilmek ve daha iyi kavramak için sömürgecilik dönemi ve sonrasını açıklamaktadır. İkinci bölümde ise mizah ile gülmek arasındaki ilişki ve başlıca mizah teorileri anlatılmaktadır. Son iki bölüm belirlenen romanları mizah ve ulusaşırı kimlik bağlamında incelemekte ve tartışmaktadır. Roman inceleme bölümleri, yazarların ve karakterlerin etnik kökenlerine göre ikiye ayrılmıştır. Bu nedenle, üçüncü bölüm siyahi İngiliz yazarların seçilmiş romanlarını ve dördüncü bölüm ise Güney Asyalı İngiliz yazarların belirlenmiş romanlarını incelemektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation focuses on Andrea Levy's Fruit of the Lemon (1999), Bernardine Evaristo's Mr Loverman (2013), Hanif Kureishi's The Buddha of Suburbia (1990), and Meera Syal's Anita and Me (1996) to reveal that the authors employ humour as a strategy to question and transgress the borders of national and cultural identities. The selected novels are written by authors who, just as their main characters, are located in transnational social spaces and born and raised in Britain with different ethnic backgrounds. Even though each selected literary work is written by transnational authors, the different ethnic or literary characteristics of each protagonist open up various cultural, ethnic and textual spaces for the use of humour as a strategic device. The main objective of this study is to analyse transnational identities in the selected novels to argue that, apart from amusing or challenging the colonial discourse, humour is used as a strategic device to make the“self”and the“other”laugh or/and be laughed at positionally in order to question the concept of national, ethnic, and cultural identities. In this sense, this dissertation argues that the ambiguous nature of humour employed in the experiences of the protagonists compels the reconsideration of racial, national and cultural identity categories. Thus, I discuss that humour represents the complex links between the“self”and“other”, which underlines the transnational sensibility and fluidity of the protagonists. This study is divided into four chapters. The first chapter introduces a background of the colonial and postcolonial period in order to comprehend transnational identity. The second chapter presents the links between humour and laughter and explicates the views and theories on humour. The third and fourth chapters examine the selected novels within the context of humour and transnational identity. The analysis chapters are divided according to the ethnic origins of the authors and the characters in their novels; therefore, the third chapter includes the selected works of black British authors and the fourth chapter consists of the selected novels of South-Asian British authors.