Yusuf (a.s.) Kıssası' nın fıkhı
Yusuf (a.s.) Kıssası? nın fıkhı
- Tez No: 257397
- Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Kur'ân-ı Kerim'in hatırı sayılır bir bölümü, insanlara ders ve ibret olmak üzere anlatılan geçmiş peygamberlerin ve milletlerin kıssalarıdırKur'an'ı Kerim'de kıssaların nakledilmesindeki gaye, Kur'ân'ın indiriliş maksatlarını gerçekleştirmektir. Kur'ân Allah'a davet eden bir kitaptır. Kıssa da, bu daveti duyurma ve insan kalbine iyice yerleştirme vasıtalarından biridir.Kur'an, birçok yerde bizden düşünmemizi, öğüt ve ibret almamızı talep etmektedir. Geçmiş milletlerin başına gelen olayları, Allah'ın yolundan sapan milletlerin uğradıkları felaketleri ders ve ibret almak için zikretmekte, aynı akıbete uğramamız için onların yaptıkları kötü şeylerden kaçınmamızı istemektedir. Kur'an bu kıssalarla toplumların aykta kalabilmeleri, medeniyet ve uygarlıklarının çökmemesi için uyulması gereken ilkelere ve bu konudaki değişmeyen yasalara da işaret etmektedir.Ayrıca kıssanın insan eğitiminde büyük rolü vardır. Geçmiş insanların başından geçen olayları ve sebeplerini anlatmak, bugünün insanına da yol gösterir, ders verir. Çünkü insan, yaratılışı, eğilimleri ve zaaflarıyla aynı insandır. Tarihte yaşamış insanlar ve milletler için sözkonusu olan, bugünün insanı için de sözkonusudur.Kur'an'da“en güzel kıssa”(ahsenü'l-kasas) olarak anlatılan Hz. Yûsuf'un Kıssası'nda çok yönlü dersler vardır: Sabır ve sıkıntılara katlanmanın büyük mükâfatı, Allah'tan hiçbir zaman ümit kesmemek, nefsin ve şeytanın kötü isteklerine uymayarak Allah'a bağlanmak, bilmeyerek kötülük yapanları affederek onlara güzel ahlâk dersi vermek, üzerine aldığı görevi en iyi şekilde yerine getirerek güvenilir olduğunu isbat etmek, emânete hiyânet etmemek ve üzerinde hakkı olanların hakkını gözetmek gibi.Allah, kullarına ahlâk ilkelerini ve tarihin kanunlarını anlatıp öğretmiştir. Bu da tarihte yaşanan hâdiseleri, dinî ve ahlâkî bir muhtevayla insanların önüne koyan kıssalar yoluyla anlatılmıştır. Bu kıssalarla ahlâk ve terbiye ilkelerinin pekiştirilmesi hedeflenmiştir. Çünkü kıssalarda, daha önceki dönemlerde doğru yol üzerinde bulunan kimselere mükâfat verildiği, kötü ve yanlış yoldakilerin de cezalandırıldığı bildirilip öğretilmiştir.
Özet (Çeviri)
Some sections of the Holy Quran include the parables of the former prophets and nations so as to teach lessons to humankind.The goal of having parables in the Holy Quran is to realize the purposes of being a guide. The Holy Koran is a book that calls upon to Allah. The parable is a means of giving the message and making it understand wholeheartedly.The Holy Koran wants us to think and learn a lesson from the given examples. It gives examples of disasters given as a punishment to the former astrayed nations in order to warn us not to do the same mistakes ,thus not having the same destiny. The Holy Koran points out the rules to be obeyed in these parables.Futhermore, the parables have important roles for education.The events and the reasons of them that old nations experienced guide the people today .Because the humankind is the same as regards with his flaws, tends and genesis.The events that adressed to former nations and people can adress to people today as well.There are versatile lessons in the parable of Prophet Joseph, which is told as the most excellent parable (ahsenü'l-kasas).Therein it gives account of the facts such as ; the great award to be patient against the troubles, to obey Allah thereby not submitting the self desires and satan ,forgiving those who do mistakes unconsciously and giving them a lesson of moral, fulling the duties and promises given in a best way for proving to be reliable , not to breach of trust and to be fair against those who has a charge on him, etc.Allah has taught the moral principles and historical rules and these have been told via the parables providing former events, religious and moral contents for humankind. These parables have been aimed to reinforce the moral principles and rules of manners since it has been emphasized and taught in these parables that those who had been on right path were awarded and those not were punished.