Muriel Spark'ın romanlarında din olgusunun kader, kurgu ve gerçeklik üzerindeki etkileri
The effect of religion on fate, fiction, and reality in Muriel Spark?s novels
- Tez No: 257398
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BOYNUKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Muriel Spark'ın roman yazmaya başlaması din değiştirmesi yani Katolikliği kabul etmesiyle aynı zamana rastlar. Felsefesini ve inançlarını romanlarına yansıtan birçok yazar gibi, Spark da Katolikliği kendine özgü bir tarzda romanlarında önemli bir öge olarak kullanmıştır. Bu çalışmada Muriel Spark'taki din olgusunun, The Comforters, The Driver's Seat ve Loitering with Intent romanlarındaki kader, kurgu ve gerçeklik temaları üzerindeki etkileri tartışılacaktır.Spark'ın geleneksel Katoliklik inancından farklı olarak kendine özgü bir tarzda yapılandırdığı dini inanışının romanın kurgulanmasından karakterlerin biçimlenmesine kadar belirgin bir etkisi olduğu görülmüştür. Bunun yanısıra, incelenen romanlarda din değiştirerek Katolikliği seçen veya roman yazarı olan bazı karakterlerin Spark'la benzerlikler gösterdiği saptanmıştır.Spark, romanlarında kader konusunu ele alırken genellikle bunu özgür iradeyle olan ilişkisi açısından değerlendirmiş ve bu konudaki bakış açısını yarattığı sıradışı karakterlerinin yaşamlarıyla yansıtmaya çalışmıştır. Sanatı ve Katoliklik inancının etkileşimi sonucunda kurgu ve gerçeklik öğelerine de farklı yaklaşımlar getirmiştir. Bununla birlikte, doğaüstü öğeleri içinde barındıran bu romanların kurgusu gerçek yaşamda karşılaşılması olası durumları yansıtmasa da okuyucunun gerçekliği farklı açılardan tanımasına olanak sağlar.Muriel Spark insanlık tarihi kadar eski bir konu olan din olgusunun, edebiyatla süregelen etkileşiminin modern çağda çarpıcı örneklerini ortaya koyar. Bu çalışma günümüz okurlarına dini inançların roman sanatındaki dikkate değer etkilerini göstermesi ve bu konuda okuyucunun bir farkındalık oluşturması açısından önem taşıyor denilebilir.
Özet (Çeviri)
Muriel Spark is a Catholic author who started writing novels after her conversion. Like many authors who reflect their philosophies and beliefs in their works, Spark, too, adopted Catholicism and reflected it in a way of her own in her novels as an important element. In this study, the effects of religion on Fate, Fiction and Reality are discussed in Muriel Spark?s three selected novels; The Comforters, The Driver?s Seat and Loitering With Intent.As a result, Spark?s originally-configured belief, different from the traditional Catholic faith is determined to have an obvious effect on her plotting and creating the characters. It is also shown that some characters who are converted or are novelists in these novels bear many features of Spark?s own life and experience.While dealing with the subject of fate in her novels, Spark interprets its relation with the free will and tries to reflect her view of fate in the lives of extraordinary characters that she creates. Spark also brings different approaches to reality and fiction as a result of the interaction of her art and Catholic belief. Although the plots of these novels including supernatural elements do not reflect the cases which cannot probably be came across in the daily life, these provide the readers to identify the reality in different terms.Muriel Spark presents the striking samples of the continuous relations between the literature and the phenomena of religion which is an old theme in the human history. The analysis of Muriel Spark?s these three novels is important from the perspective of illustrating the remarkable effects of religious beliefs in the art of novel and creating an awareness in this respect for the readers.