Alienation in the poetry of Philip Larkin
Philip Larkin'in şiirlerinde 'yabancılaşma' teması
- Tez No: 257408
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEMET METİN BARLIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada İngiliz Edebiyatı'nın en önemli şairlerinden biri olan Philip Larkin'in şiirlerindeki ?Yabancılaşma? teması incelenmektedir. Larkin'in şiirlerindeki yabancılaşma temasının kaynağının gerçek hayatındaki deneyimleri olduğu anlaşılmaktadır. Philip Larkin'in şiirlerinin otobiyografik olduğu söylenebilir. Kötü çocukluk anıları, anne ve babasının mutsuz evliliği ve toplumun diğer üyeleri ile kopuk ilişkileri şairin zihninde bir yabancılaşma hissine neden olmuştur. Karamsar düşüncelerinin sonucu olarak Larkin, yabancılaşma temasının gözlenebilineceği, `Katılım için Nedenler, `Dublin Şiiri', `Yabancılar', `Geçen Mart', `Yaşam Köprüsü, `Yaşamlar', `İki Gitar Parçası', `Burada', `Ulaşılamayan', `Dockery ve Mahdumu', `En iyi Toplum', `Belfast'ta Tek Başına', `Başka Yerin Önemi', `Yüksek Pencereler', `Aldanmalar', `Kuru Nokta', `Arzular', `Hatırlarım, Hatırlarım', `Geliş', `Yaşlılıkta Aşk Şarkıları', `Geriye Bakış', `Denize', `Bina', `Yaşlı Salaklar' ve `Aubade'gibi şiirler yazmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study ?Alienation? in the poetry of Philip Larkin, one of the most important poets of English Literature is examined. It is understood that the source of the theme of alienation in Larkin?s poetries is his real life experiences. One can say that Philip Larkin?s poems are autobiographical. It is considered that his bad childhood memories, unhappy marriage of his mother and father and the poet?s broken relationship with other members of the society causes a sense of alienation in poet?s mind. As a result of his pessimistic views Larkin writes poems as `Reasons for Attendance?, `Dublinesque?, `Strangers?, `The March Past?, `Bridge for the Living?, `Livings?, `Two Guitar Pieces?, `Here?, `Out of Reach?, `Dockery and Son?, `Best Society?, `Single to Belfast?, `The Importance of Elsewhere?, `High Windows?, `Deceptions?, `Dry Point?, `Wants?, `I Remember, I Remember?, `Coming?, `Love Songs in Age? , `Reference Back?, `To The Sea?, `The Building?, `The Old Fools? and `Aubade? in which the theme of alienation can be observed.