Kur'an'da duyguların kullanımı
The usage of feelings in Qoran
  1. Tez No: 257407
  2. Yazar: AHMET GÜNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
?Kur'an'da Duyguların Kullanımı? adlı bu çalışmada Yaratıcı Adına yer yüzünü imar ve inşa yetkisi ile donatılan insanın Kur'an'da nasıl tanıtıldığı, hangi duygulara sahip olduğu ve bunları hangi ölçüler dahilinde kullanması gerektiği hususu incelenmeye çalışılmıştır. Öncelikle insan denen komplike varlığın yönetim veya kumanda merkezi olan beyin incelenmiş, onun yapısı, fonksiyonları ve işlevi irdelenmiştir. Daha sonra duygunun ne olduğu, çeşitleri ve oluşma süreci ele alınmıştır. Bundan sonra duyguyla ilişkili olan; zeka, duyu-duyum, algı-algılama, refleks, davranış, dürtü-güdü, idrak kavramları incelenmiştir. Daha sonra Kur'an' da kullanılan fıtri(doğuştan) duygulardan; şehvet/istek duygusu, iffet, gazap/öfke duygusu, kıskançlık, sevme/sevgi, temenni, güven ve korku duyguları kısa ve özlü bir biçimde ele alınıp incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study named `?The Usage of Feelings in Koran??It has been tried to anaylsed how the human who is equipped with reconstruction and build in behalf of Creator, has been described, which feeling he has got and to what extend he is supposed to use these. Firstly the brain where is control and command of this complicated being who is called human has been analysed, its functions has been examined. Later what the emotion is, its kinds and existance process have been considered. Following, the concepts of intelligence, sense-sensation, perception-perceptional, reflex, behaviour, motive-motivate and apperception which are related with feeling have been examined. Then, from the connatural feeling which are used in Koran; the feelings of lust/desire, chastity, wrath/anger, enviousness, love, wish, trust and fear have been tackled and briefly tried to anaylse