Turgut Uyar'ın şiirinde kent algısı
The sense of city in the poetry of Turgut Uyar
- Tez No: 661076
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYİT BATTAL UĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Kentleşme süreciyle başlayan yeniliklere ve sorunlara diğer birçok sanat dalının mensupları gibi şairler de duyarsız kalamamıştır. Bu konuda özellikle her biri kentli olan İkinci Yeni şairleri çok kalem oynatmışlardır. Hayatın sürdürüldüğü bir mekân olarak kent-insan-medeniyet geçişliliğine dair çıkarımlar, İkinci Yeni şiirinin kendisini ortaya koymaya çalıştığı devirdeki bireyin kuşatılmışlık halini biraz daha net bir şekilde sunabilmektedir. İkinci Yeni'nin önemli isimlerinden Turgut Uyar şiirlerinde, aynı akım içindeki arkadaşlarında olduğu gibi kent, önemli mekân unsurlardan biridir. Uyar, şiirlerinde daha çok, kendisinden yola çıkarak, kentli bireyin, kent yaşamındaki uyumsuzluklarını, kuşatılmışlarını ve bunalımlarını anlatmıştır. Başlıca teması kent yaşamı ve bu yaşamın bireylerdeki kuşatıcı etkisini ele alan Turgut Uyar'ın şiirinde kent ve kent yaşamındaki bireyin hali, kuşatılmışlık, iletişimsizlik, yabancılaşma ve kaçış gibi kavramlarla birlikte ele alınmaktadır. İçine düştüğü yabancılaşmayla birey, kenti her yerindeki maddî ve manevî nesne yığını içinde, devamlı iletişim içinde, kendisi dışında olanla meşgul, şaşkın bir uyurgezerdir adeta. Uyar sözünü ettiği bunaltıcı düzeni aşmanın tek çaresinin kentleri yıkmak ya da yeniden inşa etmekle mümkün olacağı kanısındadır.
Özet (Çeviri)
The poets could not remain insensitive to the innovations and problems that started with the urbanization process like the members of many other branches of art. In this respect, especially the Second New poets, all of whom were urbanized, wrote a lot. The implications of the city-human-civilization transition as a space for the sustainability of life can present a little more clearly the state of siege of the era that the Second New poem tries to reveal. In Turgut Uyar's poetry, one of the important names of the Second New, the city is one of the important spatial elements, just like his friends in the same movement. Uyar, in his poems mostly, based on himself, tells about the incompatibilities, sieges and depressions of the urban resistance in urban life. In Turgut Uyar's poetry, whose main theme is urban life and the encompassing effect of this life on individuals, the state of the individual in city and urban life is discussed together with concepts such as encirclement, non-communication, alienation and escape. With the alienation he falls into, the individual is almost a confused sleepwalker in the mass of material and spiritual objects all over the city, constantly in communication, busy with what is outside itself. Uyar thinks that the only way to overcome the overwhelming order he mentions is to demolish or rebuild the cities.