Bolu il merkezinde bulunan eski evler
The old houses located in the center of Bolu
  1. Tez No: 257445
  2. Yazar: EBRU EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI ACUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 431
Özet
Bolu İl Merkezinde Bulunan Eski Evler adlı tezimin amacı Boluevlerinin Türk ev mimarisi içerisinde önemli bir yere sahip olduğunugöstermek istememden kaynaklanmaktadır. Bolu evleri Türk ev geleneğininözelliklerini yansıtması açısından önem taşımaktadır. Kataloğ içersinde yeralan 38 evde Bolu konut kültürünü yansıtmaktadır. Evlerin bazılarıorijinalliğini korurken bazılarında Türk evine ait bölümler değiştirilmiş ya dakaldırılmıştır. Bazı evler ise tamamen yenilenmiş ve değiştirilmiştir. Kataloğdaolupta şuan yerinde olmayan evlerde bulunmaktadır. Bolu Merkez evlerine aitçalışmamda ilk önce kütüphane araştırması yapılmış daha sonra incelenenyapıların fotoğrafları çekilmiş ve planları çizilmiştir. Kataloğda olan planlar iseAnkara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu arşivinden ve BoluBelediyesi'ne ait arşivden elde edilmiştir. Yapıların planlarıda elde edildiktensonra tez yazımına başlanmıştır. Tez kataloğ kısmı ile başlamaktadır.Kataloğda yapılar tüm özellikleriyle tek tek anlatılmaktadır. Daha sonra geneldeğerlendirme kısmına geçilmiştir. Burada Bolu Merkez evleri hem kendiaralarında hemde farklı yörelerdeki ev mimarileriyle kıyaslanmıştır. Sonuçolarak Bolu Merkez eski evleri Türk ev geleneğinin bir devamıdır. Her nekadar orijinalliği bozulmuş evler bulunsada, orijinalliğini koruyan evler bizeTürk ev geleneğinin bir devamı olduğunu kanıtlamaktadır.Anahtar Sözcükler1. Bolu2. Konut3. Ev4. Türk Evi5. Yapı
Özet (Çeviri)
The purpose of my thesis regarding the old houses which are located in the centre of Bolu is to show that these houses have an important place at the Turkısh house architecture. The old houses have importance so that they reflect the Turkısh house tradition. The all 38 which are mentioned in the catalogue , reflect the residence culture of Bolu. While some of these houses keep their originality, the parts belong to Turkısh house are modified or removed at some of them. Also some of them are restored or fully modified. There are some houses which are in the catalogue but don?t exist just now. At my workshop over the central Bolu houses, first the library research has done. Than the photographs of studied houses have been taken and plans have been drawn. The plans mentioned in the catalogue have been obtained from the archive of The Board of Protecting Cultural and Natural Properties of Ankara and from the archive of the Municipality Of Bolu. After obtaining the plans of the constructions, the writing stage of the Thesis has started. The Thesis starts with the Catalogue part. All of the constructions mentioned in the catalogue are defined from all aspects. After that a general evalution part has started. The central Bolu houses have been compored both with each other, and with the architecture of the houses of different regions. As a result, the old cental Bolu houses are continuance of Turkısh house tradition. Although there are some houses which lost their originality, the houses which keep their originality prove us that they are continuance of Turkısh house tradition.Key Words1.Bolu2.Residance3.House4.Turkısh House5.Construction.