Sağlık felsefesi çerçevesinde anestezi ve cerrahi birimlerde hasta savunuculuğu tutumlarının belirlenmesi
Attitude determination of the patient advocacy within the framework of healt philosophy in anesthesia and surgery unit
  1. Tez No: 257449
  2. Yazar: SEHTAP KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE CANATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Sosyoloji, Philosophy, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Hastalanan bireyin insan olmaktan doğan haklarının yanı sıra hastalığı dolayısıyla sahip olması gereken hakların tümüne hasta hakları denilmektedir. Hasta hakları daha iyi sağlık ortamı için hasta ve sağlık personelinin birlikte sahip çıkması gereken haklardır. Savunuculuğun önemi, hasta haklarını koruma konusunda yatar. Savunuculuk olmadan, hakların etkin korunduğu söylenemez. Hasta haklarının korunabilmesi için sağlık ekibi üyelerine önemli görevler düşmektedir. Bu araştırma ile Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi'nde ameliyat olacak ve anestezi uygulanacak hastaların, hasta hakları konusunda bilgi ve tutumlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmada, çalışmayı kabul eden 400 hastaya, 32 sorudan oluşan anket formu uygulandı. Ameliyat olacak hastaların çoğunluğunun hasta hakları birimleri hakkında ve hasta hakları konusunda yeterli bilgi sahibi olmadığı ve sağlık personelleri tarafından yeterince aydınlatılmadıkları tespit edilmiştir. Toplumumuz insanının haklarını bilinçli bir şekilde savunabilme ve aldığı hizmeti sorgulayabilme eksikliği toplumsal ve kültürel bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Hasta haklarının sağlık hizmetlerinin önemli bir destekleyici öğesi haline gelmesine yönelik kapsamlı çabalara ihtiyaç vardır. Sağlık hizmetlerinin hasta memnuniyetine uygun şekilde insan hak ve onuruna yakışır biçimde sunulması için, hasta ve hasta yakınları ile sağlık personelinin eğitimini hedefleyen çalışmalar gereklidir.Anahtar Sözcükler1. Hasta Savunuculuğu2. Tıp Etiği3. Anestezi4. İnsan Hakları5. Sağlık Felsefesi
Özet (Çeviri)
Besides having rights due to being human, sick individuals should have rights of patients? which is called patients rights. Patients rights are rights which should be adopted by patients and health personel together for beter health environment. The importance of advocacy lies in protecting the rights of patients will. Without advocacy, it is not possible to talk about effective protection of rights. Health team members have an important role on protection of patients? rights. With this research, it is aimed to assess the knowledge and attitudes on patients? rights of surgery patients and anesthesia applicable patients at Antalya Educational Research Hospital. In this research, the questionnaire form consists of 32 questions was applied to 422 patients. It is determined that the majority of patients who will have surgery did not have enough information about patient rights and patient rights units and have not enlightened enough by healh staff. The lack of defending the human rights in a conscious way and querying the service is a social and cultural problem of our community. Comprehensive efforts are needed to make patients? rights an important element in supporting of health services. Therefore, the studies which aim the training of patients and patient relatives and health staff are required for presenting the health services in accordance with patient satisfaction, human rights and dignity.Key Words1. Patient Advocacy2. Medical Ethics3. Anesthesia4. Human Rights5. Health Philosophy