1915-1923 yıllarında New York Times Gazetesine göre Türk Ermeni ilişkileri
Turkish Armenian relationship according to New York Times Newspaper news published during 1915-1923
  1. Tez No: 257462
  2. Yazar: MERAL YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 344
Özet
Bu çalışmada Türk Ermeni ilişkileri ile ilgili olarak 1915-1923 tarihleri arasında New York Times Gazetesi'nde çıkmıs olan haberler ele alınmış ve tarih araştırmacı ve yazarlarımızın bahsi geçen yıllarla ilgili yayınlarıyla beraber analiz edilmiştir. Bu çalışma için, University of Phoenix and Virginia Tech Üniversiteleri'nin kütüphanelerinde bulunan mikrofiş ve veri tabanları incelenmis ve neticede 150 den fazla habere ulaşılmıştır. Daha sonra yapılan analiz neticesinde 100 civarındaki haberin konuyla daha ilgili olduğu tespit edilmiştir.Bu çalısmada haberler, meydana gelen olayların tarihsel oluşumu gözönünde bulundurularak, ilgili Türk kaynakların ardından teze eklenmiş ve bu şekilde okuyucuya karşılaştırma yapma imkanı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the Turkish-Armenian relationship according to New York Times newspaper?s news published during 1915-1923. There are two types resources used in this study. One of these is the Turkish publications related to the research subject, and the other one is the New York Times news including more than 100 news. Actually, to find the news regarding this subject, both University of Phoenix and Virginia Tech University libraries were used and using microfiche and online databases, more than 150 news has been reached. After some meticulous analysis this number was decreased to around a hundred in the lights of a direct relationship between news and research subject criteria.Also, in this study, the New York Times news has been placed after Turkish publications and the order of the news is structured historically.