II. Murad Dönemine ait Tahrir Defterlerinin yayına hazırlanması ve bu malzemeye göre tımar sistemi, demografi, yerleşme ve topoğrafya üzerinde araştırmalar
The preparation of land registers dates back to the reign of Sultan Murad II. dissertation also covers the research of timar regime, demography, inhabitation and topography according to the existing archival materials
- Tez No: 257463
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İNALCIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 331
Özet
Bu çalışmanın amacı en eski Osmanlı tahrir defterlerine dayanarak imparatorluğun tımar sistemi, kale, voynuk, derbend gibi önemli kurumlarını ve Osmanlıların Balkanlardaki yayılış koşullarını, İslamlaşma ve iskânı değerlendirmektir. Bu tez Ankara Savaşından ( 1402 ) İstanbul'un fethine ( 1453 ) kadar olan süreci kapsamaktadır. Özellikle tımar sisteminin yapısı, organizasyonu, tımar sistemindeki muamelat ve tımarlıların menşei gibi meseleler üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The basic aim of this research is to evaluate the empire?s timar regime, institutions of fortresses, voynuk, derbend (mountain passages), and conditions of Ottoman expansion in the Balkans, Islamization and settlement. The dissertation covers the period from Ankara Battle (1402) till the conquest of İstanbul (1453). The construction, organization, operation and the origins of the timar regime are among the basic topics of the dissertation.