Tanıtımında halkla ilişkilerin rolü ve önemi: Kazakistan örneğinde bir değerlendirme
Role and importance of pr (public relations) in country publicity: An evaluation of the Kazakhstan example
- Tez No: 257488
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. E. PELİN BAYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Uluslararası ilişkilerin yoğunlaştığı günümüz koşullarında, ülkelerin birbirleri ile ilişkilerini düzenli ve sürekli olarak kurup-geliştirmeleri açısından tanıtım kavramı önem taşıyan konuların başında gelmektedir. Tanıtım, temel tanımı ile; bir şeyin varlığından haber verme, özelliklerini ve önemini anlatma yolu ile insanlara bilgi verme, ikna etme ve böylece insanları birbirleriyle bütünleştirme işidir. Ülkeler açısından bakıldığında ise; ülkeler geliştikçe ve ülkelerarası rekabet yoğunlaştıkça bir ülkenin siyasal, ekonomik, sosyal, kültürel ve turizm açısından tanıtılması önemli ve gereklidir.Ülke tanıtım faaliyetlerinin zamanında ve organize bir şekilde gerçekleştirilmesi iletişim araç, yöntem ve tekniklerinden yeterince yararlanılması ile doğrudan ilişkilidir. Ancak başarılı bir ülke tanıtımı sonucunda, uluslararası alanda ülke imajını olumlu bir biçimde oluşturmak mümkün olabilmektedir.Çift yönlü iletişim şeklinde yürütülen halkla ilişkiler; hem bilgi almaya hem bilgi vermeye yönelik tanıtım araçlarından biridir. Halkla ilişkiler enformasyon, propaganda, reklam, lobicilik vb. tanıtım yöntemlerinden yararlanarak ülke tanıtımında etkili çalışmalar ortaya koyabilmektedir. Başarılı bir ülke tanıtımı için, halkla ilişkiler kampanyaları düzenlemek ve iletişim araçlarını etkili bir şekilde kullanmak gerekmektedir.Çalışma içerisinde ülke tanıtımında halkla ilişkilerin rolü ve önemi ele alınarak irdelenmeye çalışılmaktadır. Bu çalışmada Kazakistan'ın ülke tanıtımında halkla ilişkiler etkinliklerinden yararlanma konusunda mevcut durum anlatılmakta ve önerilere yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
At present circumstances where the international relations have intensified, the concept `publicity? is one of the vital issues in terms of the fact that countries establish and develop their relations with each other on a regular base. In a general sense, publicity is reporting on something, informing people by explaining its features and importance, persuading and thus getting people together with each other. As far as countries are concerned, as the countries develop and the competition among countries intensifies, country publicity is very important and necessary in terms of economy, society, culture and tourism.The medium for realizing the activity on country publicity in time and in an organized way is directly connected with the use of methods and techniques sufficiently. However, as a result of successful country publicity it can be possible to make the country representation on the international arena effectively.Public relations which are carried out in a way of bilateral communication is one of the publicity methods aimed at both getting information and giving information. Public relations can put forward effective works in country publicity through information, propaganda, advertisement, lobbying and other publicity means. For successful country publicity it is necessary to organize campaigns on public relations and to use media influentially.In the study, the attempt is made to research the role and importance of public relations in country publicity through dealing with it. In this study, with a view to the activities of Kazakhstan on public relations in country publicity its present state is discussed and proposals are made.