In the borderline of orientalism: The representation of Turkey and Turks in Herman Melville's journals and Ernest Hemingway's dispatches
Oryantalizmin sınırında: Herman Melville?in günlüklerinde ve Ernest Hemingway?in gazete yazılarında Türkler ve Türkiye?nin temsili
  1. Tez No: 257487
  2. Yazar: ERMAN GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA SİLKÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Doğu gizemli betimlemeleri ve farklı kültürel yapısıyla Batılılar için hep bir ilgi odağı olmuştur. Batı için Doğu özellikle On sekizinci Yüzyıl'dan itibaren yeni bir araştırma alanı haline gelmiştir. Ortadoğu coğrafyası ise Batı'ya coğrafi yakınlığı ve politik ilişkileri ile öncelikli bir çalışma konusu olmaya başlamıştır. Tüm Ortadoğu coğrafyasında, özellikle tarihi ve siyasi konumu ile öne çıkan ülkeler bulunmaktaydı. Bunlardan en önemlisi ise Batı'nın hem kültürü hem de coğrafyası ile iç içe girmiş olan Osmanlı İmparatorluğu'ydu. Kuşkusuz bu imparatorluk dinsel ve tarihi geçmişi ile Avrupalılar üzerinde çok önemli bir ?Doğulu? görüntüsü bırakmıştı. Batıda oryantalizmin gelişmesiyle ve ilgi çekmeye başlamasıyla birlikte de birçok büyük medeniyetin doğum yeri olan Osmanlı Anadolu'su da bu ilginin başka bir odak noktası haline gelmişti. Dolayısıyla birbirinin devamı olan iki ülke, Osmanlı Devleti ve Türkiye de iki kıtaya da coğrafi ve tarihi yakınlığıyla Batılı gezginlerin en fazla ziyaret etmeyi tercih ettiği yerler arasında olmuştur. Benzer bir şekilde Osmanlılar ve Türkler de ayrıcalıklı bir şekilde Avrupalıların araştırmalarında yer almışlardır. Bu ayrıcalığın ana nedeni ise Anadolu'daki binlerce yıllık tarihin, farklı hükümranlıkların halklarının yarattığı dikkat çekici kültürler olmuştur. Pek tabi ki, Antik Yunan, Roma, Selçuk ve Osmanlı kültürünün iç içe geçtiği Anadolu birçok önemli sanatçı ve yazarın da dikkatinden kaçmamıştır.Bunların arasında Amerikalı ünlü yazarlar Herman Melville ve Ernest Hemigway de Avrupa kıtası dışından iki Batılı olarak, Avrupa'dan yayılan modernitenin ve ulusal akımların yön verdiği bir yüzyılda, yıkılmak üzere olan bir Avrupa-Asya İmparatorlugu'nun son ziyaretçileri arasındaydılar. Bu iki Batılı-Amerikalı yazarın Türk toprakları üzerine olan betimlemeleri ve temsilleri Batı için önemli bir tarihe sahip büyük bir İmparatorluktaki kaçınılmaz değişimleri ve Batı'nın onu ve insanlarını anlama tavrını kavrayabilmek için çok önemlidir. İşte bu koşulların devam ettiği dönemlerde Herman Melville'in ?Journal Up the Straits: October 11,1856-May 5,1857? ( ?Boğazlar'a Doğru Günlük: 11 Ekim, 1856-5 Mayıs, 1857? ) adlı günlükleri ve de Ernest Hemingway'in ?Dateline, Toronto: The complete Toronto Star dispatches, 1920-1924? (?Tüm Toronto Star Haberleri, 1920-1924?) adıyla toplanmış gazete yazıları okuyuculara sadece Batı merkezli Doğu tasvirleri vermekle kalmamakta, aynı zamanda Osmanlı ve Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri arasındaki uluslararası ilişkilerden de etkilenen dönemin Amerikalı gazete ve günlük yazarlığında bulunan oryantalizmi de sergilemektedir. Bu tezin yazılış amacı Herman Melville ve Ernest Hemingway gibi iki büyük Amerikalı yazarın Türkiye ve Türklerle ilgili yazımındaki görüşlerini incelemek ve sözkonusu eserlerdeki Türk ve Türkiye temsili üzerindeki oryantalizmi ve Batı-merkezciliği tartışmaktır.
Özet (Çeviri)
The East has always been a center of attention for the Westerners with its mysterious descriptions and different cultural structures. However, the Orient had become a new area of study especially after the eighteenth century. Middle East especially began to be a primary study for the West because of its geographical closeness and politic relationships. Among the whole East there had been some primary countries with their history and political conditions. Yet, the most important of all was the Ottoman Empire, which engaged with both the East and the West culturally and geographically. For certain, this Empire had left a significant image of ?Oriental? with the help of his religious and ancient history. With the development of Orientalism in the West and its being a central figure for the Westerners, Ottoman Anatolia, which had been the birthplace of many ancient civilizations, became a focal point for the West. Thus, among the whole East, with its being a borderline to the East and the West, successively the Ottoman Turkey and the early Turkish state became one of the most favored places for the Western traveler to visit. Similarly, Turks had taken a part in the studies of the Westerners as privileged. The major reasons of this privilege were its thousands of year history, and historically attractive old states and cultures. As a matter of fact, Anatolia as a place of mixture of cultures as different as Ancient Greek, Roman, Seljuk, and Ottoman cultures, caught the attention of many artists and authors. The existence of such a complicated combination of peoples and cultures received attention from many major authors and artists as well.Among them, as two Westerners apart from Europe, American authors Herman Melville and Ernest Hemingway were some of the last visitors of a declining Empire, in a century when both the nationalist movements and modernism were taking place in Europe. Their descriptions and representations on the Turkish lands and people are of considerable importance to understand the Turkish image of a country of a major history. Both Melville?s Journal named ?Journal Up the Straits: October 11, 1856-May 5, 1857? and Hemingway?s collected journalism in ?The Complete Toronto Star Dispatches, 1920-1924? do not only give the readers Eurocentric travel accounts but also exhibits the orientalism of that era, which is thoroughly affected by the international relationships of Ottoman and Turkish States between the United States. The aim of writing this thesis is to analyze and examine the two canonical authors?; Herman Melville?s and Ernest Hemingway?s views about Turkey and Turks and to discuss the Orientalism on the representation of Turkey and the Turks on their works.