Pazarlama politika ve stratejilerinin gerçekleştirilmesinde sosyal sorumluluk kampanyalarının kullanımı ve önemi
The use and importance of social responsibilty campaigns to realize marketing policies and strategies-cause related marketing
  1. Tez No: 257489
  2. Yazar: FATMA SAFDİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BÜLENT GÖKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, İşletme, Public Relations, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Günümüz rekabet koşulları, küresel ekonomi ve paylaşım, tüketicinin uzmanlaşması ve bilinçlenmesi, teknolojik gelişmeler ve bilgiye ulaşmanın kolaylığı gibi etmenler, işletmelerin ticari faaliyetlerinin dışında sosyal faaliyetleriyle de öne çıkmasını zorunlu kılmıştır. İşletmeler çevre, kültür-sanat, sağlık ve çalışan politikaları gibi toplumsal konulardaki sosyal sorumluluk uygulamaları ile bir yandan sosyal bir soruna katkı sağlarken diğer taraftan paydaşları ile duygusal bağ kurma imkânına kavuşmaktadırlar.Sosyal sorumluluk uygulamaları, daimi zincirleme reaksiyon içerisinde olan işletmelerin bütün fonksiyonlarını olumlu yönde tetiklediğinden, işletme lehine toplam bir fayda yaratılmasına katkı sağlamaktadırlar. Bu doğrultuda, sosyal sorumluluk uygulamaları; işletmenin hissedar değerine, marka değerine, kurumsal itibarına, kurumsal imajına, kurumsal kültürüne, uygulamalara personelin katılımını sağlayarak motivasyonunu ve aidiyet duygusunu arttırmasına, dolaylı veya direkt olarak satışlarının artmasına, çalışan ve müşteri sadakati sağlamasına, risk yönetimini etkin hale getirmesine, kriz dönemlerinin daha kolay atlatılabilmesine, altına imza atılan bildirgeler ve bu doğrultuda hazırlanan raporlarla uluslararası bazda kabul gören nitelikleri barındıran işletme hüviyeti kazanmasına, medyada yer alma sıklığının artmasına, borçlanma maliyetlerini düşürürken borçlanabilme kabiliyetlerini artırmasına, hükümetlerin ve kural koyucuların nezdinde de önem kazanarak vergi indirimi, ithalat avantajları, muafiyetler gibi çeşitli konularda ilgili mercilerin desteğini alabilmesine katkı sağlamaktadır. Bu doğrultuda, işletmelerin sosyal sorumluluk uygulamalarının, topluma bir katkı sağlamasının yanı sıra stratejik bir pazarlama aracı olarak pazarlama politika ve stratejilerinin gerçekleştirilmesinde, toplum ve işletme arasında simbiyotik fayda sağlayacak yahut diğer pazarlama stratejilerine entegre edilebilecek stratejik bir konumlandırma ve pazarlama aracı olarak kullanıldığı söylenebilir.Sosyal sorumluluk, pazarlama, politika ve strateji kavramlarının ele alınacağı bu çalışmada, "Pazarlama politika ve stratejilerinin gerçekleştirilmesinde sosyal sorumluluk kampanyalarının kullanımı ve önemi? konusu araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Factors - such as present competition conditions, global economy and sharing, specialization and consciousness of consumers, technological developments and ease of access to information - have made it necessary for enterprises to come to the forefront by social activities in addition to commercial activities. As enterprises are contributing to a social problem by means of social responsibility applications regarding social issues such as environment, culture-art, health and employee policies, they are also achieving the possibility to establish emotional relations with their shareholders.Since social responsibility applications trigger, in the positive direction, all the functions of enterprises which are continuously in a chain reaction, they contribute to the creation a total benefit in favor of the enterprise. In this respect, social responsibility applications contribute to the shareholder value, brand value, corporate reputation, corporate image, corporate culture of the enterprise, increasing motivation and sense of belonging of the staff by providing them to participate in the activities, increase of sales directly or indirectly, provision of employee and customer satisfaction, activation of risk management, ease of overcoming crisis periods, achievement of internationally accepted enterprise identity by means of undersigned notices and reports issued accordingly, increase of participation frequency in the media, increasing indebtedness capability while decreasing indebtedness costs, achieving support of concerned authorities on various issues such as tax discount, import advantages and exemptions by gaining importance also before governments and rule makers. In this respect, besides their contributions to the society, it can be said that social responsibility applications of enterprises are used as a strategic positioning and marketing means which avail a symbiotic benefit between society and enterprise in the realization of marketing policies and strategies or which can be integrated with other marketing strategies.In this study - where social responsibility, marketing, policy and strategy concepts are discussed - the topic of `?The use and importance of social responsibility campaigns in the realization of marketing policies and strategies?? has been examined.