Türk bankacılık sektöründe iktisadi bağlamda cinsiyet ayrımcılığı
Gender discrimination in turkish banking sektor in economical context
- Tez No: 257517
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Bu çalışmada Türk bankacılık sektöründe iktisadi bağlamda cinsiyet ayrımcılığı konusu ele alınmıştır. Bu kapsamda işgücü piyasasında cinsiyet ayrımcılığını açıklayan kuramlar incelenmiştir.Çalışmanın amacı, çalışma hayatında kadınların üst kariyer basamaklarına tırmanırken karşılaştıkları görünmez engeller ve mesleğe giriş, ücret ve terfi konularında kendini gösteren ayrımcılığın saptanması ile kadınların cam tavan algılarının ölçülmesidir. Bu amaçla hazırlanan anket formları bir bankanın genel müdürlük, bölge başkanlığı ve şube çalışanlarına dağıtılmıştır. Ankete 161'i erkek, 169'u kadın olmak üzere toplam 330 çalışanın cevapları değerlendirilmiştir.Çalışma sonucunda kadın çalışanların üst kariyer basamaklarına tırmanırken görünmez engeller ile karşılaştıkları anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, gender discrimination in Turkish banking sector in economical context is examined. In this extension, theories explaining gender discrimination in the labour market are studied.The aim of the study is to determine the invisible barriers those women encounter during their worklife while climbing career steps and to evaluate glass ceiling perceptions of women. For this aim, a questionnaire was prepared and distributed to employees working in the headquarter, district chieftaincies and branch offices of a bank. In total 330 employees, 161 men and 169 women?s answered questionnaires are evaluated.As a result of the study, it has been understood that woman employees face with invisible barriers while reaching high levels in their careers.