Avrupa Birliğine tam üyelik sürecinde siyasi parti liderlerinin milliyetçilik söylemleri
Nationalism expression of political leaders during the process of full membership to European Union
- Tez No: 257519
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN GÜRKAN PAZARCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Journalism, Political Science, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Ulus devletin çimentosu milliyetçilik, küresel etkilerle beraber yaşadığı değişimle, Türkiye-AB ilişkilerinde de kendisini göstermektedir. Milliyetçilik, bir refleks ve doğal bir süreç olarak gösterilirken, siyasal liderler de meşrulaştırma aracı olarak milliyetçiliği kullanmaktadır.Bu durum, Türkiye'de milliyetçi yükselişi açığa çıkarırken, milliyetçilikten beslenen karşılıklı korkular Türkiye-AB ilişkilerinde belirleyici unsur olmuştur. Bu durum siyasal liderlerin söylemlerine de yansıyarak, Türk dış politikasında bazen ülke ya da vatana, bazen millet ya da halka, bazen de egemenlik ya da bağımsızlık kavramlarına gönderme yoluyla milliyetçilik sürekli olarak yeniden üretilmektedir.Anahtar sözcükler1-Milliyetçilik2-Ulus devlet3-Küreselleşme4-Avrupa birliği
Özet (Çeviri)
Nationalism, the cement of nation state, is also showing itself on Turkey-EU affairs with the alternations living with global effects. However, nationalism is being projected as a reflex and a natural process, political leaders are using nationalism as a legitimization agent.While this statement is revealing the resurgent nationalism in Turkey, mutual fears feeding from nationalism turned out a determinig factor in Turkey-EU affairs. Nationalism, also reflecting to expressions of political leaders, is constantly being re-manufactured on Turkish foreign policy, by the way of transmission, sometimes to country or homeland, sometimes to nation or public, sometimes to hegemony or independency concepts.Key Words1-Nationalism2-Nation state3-Globalisation4-European Union