TIMSS-R ve TIMSS-2007 sınavlarının öğrenci başarısını yordayan değişkenler açısından incelenmesi
The investigate of TIMSS-R and TIMSS-2007 examinations for the purposes of factors that affected the student?s achievement
- Tez No: 257523
- Danışmanlar: DR. NURİ DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırmanın amacı TIMSS-R ve TIMSS-2007 sınavlarında Türkiye'deki öğrencilerin matematik başarısını etkileyen bazı faktörleri incelemek ve bunun her iki sene için farklılık gösterip göstermediğini tespit etmektir. Bu çalışmada örneklemi 7841 büyüklüğünde olan TIMSS-R ve 4498 büyüklüğünde olan TIMSS-2007 Türkiye verileri kullanılarak çoklu regresyon analizi yapılmıştırBaşarıyı etkilediği düşünülen faktörler üç alt problemde incelenmiştir.Araştırmada bağımsız değişkenler olarak TIMSS anketlerinde bulunan ve duyuşsal boyutu ölçen özyeterlik, tutum ve önem ölçekleri, bağımlı değişken olarak ise öğrencilerin matematik başarı puanları kullanılmıştır.Birinci alt problem için yapılan betimsel istatistikler sonucunda; TIMSS-1999 ve TIMSS?2007 sınavlarında öğrencilerin matematik başarısı, matematiğe karşı tutum, özyeterlik inançları ve matematiğe verilen değer değişkenlerine ilişkin puanların puan dağılımlarının normal dağılım gösterdiği görülmüştür.İkinci alt problem için yapılan çoklu regresyon analizi sonucunda; TIMSS-1999 sınavı matematik başarı puanlarını yordamada öğrencilerin özyeterlik inançlarının manidar bir etkiye sahip olduğu görülmüştür. TIMSS-2007 sınavı matematik başarı puanlarını yordamada ise öğrencilerin özyeterlik inançlarının, matematiğe karşı tutumlarının, matematiğe verdikleri değer düzeylerinin manidar bir etkiye sahip olduğu söylenebilir.Üçüncü alt problem için yapılan t-testi sonucunda; TIMSS-1999 ve TIMSS-2007 sınavı öğrencilerin özyeterlik inançlarının, matematiğe karşı tutumlarının ve matematiğe verdikleri değer düzeylerinin iki uygulama arasında manidar bir farklılık göstermediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The objective of the research is to investigate some factors that affected the math success of Turkish students within the examination of TIMSS-R and TIMSS-2007 and to determine the discrepancy or not for two years. This study examined the TIMSS-1999 with the sample size of 7841 and TIMSS-2007 sample size of 4498 through the Multiple Regression Analysis.Factors that are thought to affect the success are examined under three sub problems.In the research self-competence, attitude and value scales which are in TIMSS questionnaires were used for independent variable , students math scores were used for dependent variable .At the end of the descriptive statistics based on first sub problem, it appeared that the point distributions of students? math scores, self- competence beliefs, attitudes towards math and values towards math are shows normal distribution at TIMSS-1999 and TIMSS-2007 exams.At the end of the regression analysis based on second sub problem, Independent variables affected TIMSS-1999 math scores of the students is determined as the self-competences. Independent variables affected TIMSS-2007 math scores of the students are determined as the self-competences, attitudes towards math and value towards math.According to the results of t-test analysis based on third sub problem, it appeared that TIMSS-1999 and TIMSS-2007 exams, independent variables which are the self-competences, attitudes towards math and value towards math are not differentiate over years.