The impact of constructed common Scandinavian identity on world politics
İnşa edilmiş ortak İskandinav kimliğinin dünya politikalarına etkisi
- Tez No: 257522
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL OKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Uluslararası İlişkiler literatürüne göz atan bir kimse İskandinav menşeli isimlerden yazarlarla pek çok kez karşılaşacaktır. Pek çok insan zihinlerinde İskandinavya için aynı imaja sahiptir: Bu topraklarda barış, refah ve gelişmiş teknoloji vardır. İyi eğitimli insanlar hemen hemen ihtilafın ve kesinlikle açlığın olmadığı güzel topraklarda yaşarlar. İlaveten, İskandinav ülkelerinin çok faal dış politikaları vardır. Dünyanın sorunlu bölgelerinde barış koruyucularıdır. Özellikle insan hakları, çevre ve çatışma çözümü gibi konularda uluslararası kuruluşlarda kural koyma girişimcileri olarak önemli roller oynamaya niyetlidirler. Kendi ülkelerindeki olumsuz koşullardan muzdarip göçmenleri kabul ederler ve üçüncü dünyanın başlıca bağışçılarındandırlar. `Diğer milletler tarafından feyiz alınmayı hak ederler.' Bu görüngü gerçeği ne kadar yansıtıyor? Amaç şu soruya cevap vermektir: İskandinav ülkeleri dünyanın gerisi için örnek olabilir mi. Bu çalışma, diğerlerinden farklı ortak İskandinav kimliğinin incelemesini yapacak ve bu ana soruya bir yargıda bulunacaktır. Bu konuyla ilintili olguları irdelemek üzere yapısalcı bir bakış açısı kullanılmıştır. Bu çalışmanın sonuçları göstermiştir ki, barış ve refah İskandinav tarihinde çok eski değillerdir. Çeşitli alanlarda göze çarpan başarılara öncülük etmelerine karşın, diğer bazı alanlarda da İskandinav politikalarının çelişkili olduğu görülmüştür. Tarih göstermiştir ki, farklı ulusal kimliklerini korumadaki baskın niyetleri nedeniyle tek bir yönetim altında birleşmeyi başaramamışlardır. Öte yandan ulusal ve uluslararası getirileri adına, İskandinav `markası'nı güçlendirme konusundaki işbirliğine ise son derece istekli görünmektedirler.
Özet (Çeviri)
Anyone who browses in literature of international politics will probably come across authors with Scandinavian origin names several times. Many people have the same image for Scandinavia in their minds: There is peace, prosperity and advanced technology in these lands. Well-educated people live in beautiful lands, where there is almost no dispute and absolutely no hunger. Also, Scandinavian countries have very active foreign policies. They are peacekeepers in many troubled parts of the world. They are intended to play major role as norm entrepreneurs in areas of specifically human rights, environment and conflict resolution in international institutions. They welcome immigrants, who suffer from the bad conditions in their countries and they are major donors to the third world. `They deserve to be inspired by other nations.? How much this phenomenon reflects the truth? The purpose is to answer the question: Can Scandinavian countries be model for the rest of the world. This study will analyze the development of a distinctive common Scandinavian identity and make a conclusion to this main question. A constructivist perspective is used to examine the facts related with this issue. The results of this study show that, peace and prosperity are not very old in Scandinavian history. Although they have pioneered some remarkable achievements in various areas, it is seen that Scandinavian policies are controversial in many other fields. History shows that, they could not be able to meet under same administration because of their strong aspiration to preserve their distinct national identities. On the other side, they seem like highly motivated to cooperate in order to strengthen the `label? of Scandinavian/Nordic, for the sake of both domestic and international incomes.