Irk ve ırkçılık üzerine tartışmalar ve yeni ırkçılık
Debates on race and racism and new racism
  1. Tez No: 257524
  2. Yazar: SEVİM AŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL ONUR İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Public Administration, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma, ırkçılık kavramını ve kavramın ortaya çıktığı ilk andan günümüze kadar olan dönüşümünü irdelemeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda tez, ırkçılık kavramını önceleyen ırk ve kavramın ortaya çıkış koşullarını oluşturan modernizm ve kapitalizmi kapsamaktadır. Ayrıca, kavramın ayırt edici niteliklerini ortaya koyabilmek adına etnosantrizm ve yabancı düşmanlığı gibi ?öteki? olarak görülene karşı olumsuz duygular beslemeyi ifade eden kavramlar da tezin kapsamına girmektedir. Ancak şu nokta vurgulanmalı ki, çalışmada ırkçılığın etnosantrizm ve yabancı düşmanlığından farklı ve daha radikal bir olgu olduğu öne sürülmektedir. Ayrıca, ?ırk? kavramının bilimsel geçerliliği olmayan ve muğlak bir kavram olduğu ve ırkçılığın ırktan bağımsız bir olgu olduğu iddia edilmektedir. Çalışmada, günümüz ırkçılık pratikleri ve kavramsallaştırmaları irdelenerek bu durum daha açık olarak görülmektedir. Çalışmanın temel argümanlarından birisi, ırkçılığın bir ideoloji olduğu ve bu sayede değişen toplumsal ve tarihsel koşullara uyum sağlayarak günümüze kadar geldiği iken, diğeri ırkçı bir özün bulunduğu ve günümüzde farklı görünümlere sahip olmasına rağmen aynen korunduğudur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the concept of racism and transformation of the concept from the first moment to the present. In this context the thesis include the concept of race which is preceding racism and, modernism and capitalism which are constituting the emerging conditions of racism. In addition, the thesis includes the concepts which state negative feelings against ?other?, such as etnosantrism and xenophobia to reveal the distinctive features of the concept. However, the following point should be emphasized that, in the study it is argued that racism is a different and more radical phenomenon from ethnosantrism and xenophobia. Furthermore, it is claimed that ?race? is an ambiguous concept and it has no scientific validity and, racims is an independent phenomenon from race. In the study, this situation is seen as more open by examining present day practices and conceptual improvements of racism. One of the basic arguments of the study is that racism is an ideology and by this means it has come to the present day by adapting social and historical changes, while the other is that, there is a racist core and it still remains although it has different views today.