Plântagenet Hanedanı İngiltere'si ve Tokugawa Japonya'sında feodal kurumlar
Feudal institutions in Plantagenet Dynasty England and Tokugawa Japan
  1. Tez No: 257532
  2. Yazar: KUBİLAY ATİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. GÜMEÇ KARAMUK, PROF. DR. AHMET METE TUNCOKU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Tez temel olarak iki bölümden oluşmaktadır. Öncelikle feodalitenin tanımı ve tezde kullanılan yaklaşımın yanı sıra feodalitenin tanımlamasında kullanılan diğer güncel yaklaşımlara da kısaca değinilecek ve bu bölümde belirlenen feodalite tanımı çerçevesinde devamındaki bölümler şekillendirilecektir.Çalışmanın ilk bölümünde İngiltere'deki Plantagenêt öncesi ve Plantagenêt dönemi feodal yapı ve kurumları esas alınarak şu ana kadar bu alanda yapılan çalışmalar ve ilgili literatür, birincil kaynaklar taraması yoluyla bu alandaki kitap ve makaleler incelenip, gerekli bilgilere ulaşılarak sunulacaktır. Elde edilen bilgilerle tezin teorik çerçevesi oluşturulacaktır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise, Japonya'da feodal kurum ve yapıların ortaya çıkışı, Tokugawa döneminde geçirdikleri değişim ve koşullar ele alınacak, bu alandaki birincil kaynaklar ve araştırmalar taranıp incelenerek bunların ışığında gözlemler yapılacaktır. Sonuç bölümünde ise her iki ülkenin feodal yapı ve kurumları arasındaki benzerlik ile farklılıklar karşılaştırılacak, bunların feodalitenin ortaya çıkması ve düşüşe geçişindeki nedenleri analiz edilecektir.Anahtar SözcüklerPlantagenêt, İngiltere, Tokugawa, Japonya, Feodalite, Feodal, Edo, Anjou
Özet (Çeviri)
The thesis is mainly built up of two parts. In these parts, initially the term feudalism and the aproach s used in this work shall be described. And other approaches to defining feudalism shall also be touched upon and the feudal institutions in Plantagenet era England and Tokugawa era Japan shall be examined, compared and contrasted according to the approach adopted for this work.In the first part of this work, the feudal institutions and structures in England during and before the Plantagenet era shall be examined and the literature as well as primary sources shall be scanned and used for this purpose. The data acquired thus shall be the main theoretical framework of this thesis. In the second part of this work, the rise of the feudal institutions and structures in Japan, their change and conditions they underwent during the Tokugawa era shall be examined. The primary sources and related literature shall be scanned for this purpose and the data acquired thus shall be used to come to conclusions. And in the conclusion and evaluations section, the general ideas about why feudalism evolved in similar patterns in two such distant countries, shall be answered briefly as well as touching upon some of the reasons for the differences. .Key WordsPlantagenêt, England, Tokugawa, Japan, Feudalism, Feudal, Edo, Anjou