Orta Çağ İngilteresi'nde bir hanedanlık mücadelesi: Güller Savaşı (1455-1485)
Dynastic struggle in Medieval England: The Wars of the Roses (1455-1485)
- Tez No: 865997
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAYİME DURMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Plantagenet Hanedanlığının, alt hanelerinden olan York ve Lancaster haneleri, Yüzyıl Savaşlarının akabinde kraliyet tacında hak iddia etmiştir. Mevcut kral VI. Henry'nin yardımcıları ve karısı Anjoulu Margaret tarafından manipüle edilmesi ile otoritesinde sorunlar meydana gelmiştir. VI. Henry yönetiminde Fransa ile süregelen Yüzyıl Savaşları'nın kaybedilmesi ile York Dükü Richard taht iddiası ile ortaya çıkmıştır. Kral'ın rahatsızlığından ötürü meydana gelen otorite boşluğundan istifade eden York Dükü Richard kısa süre de olsa İngiliz tahtının koruyucusu olmuştur. York Dükü'nün varlığından rahatsız olan Kraliçe, VI. Henry üzerindeki etkisini kullanarak York Dükü'nün görevinden alınmasını sağlamıştır. York Dükü'nün unvanını kaybetmiş Lancaster ve York Haneleri arasında yaklaşık 30 sene kadar sürecek bir mücadele dönemi başlamıştır. Taraflar arasında gerçekleşen ilk ciddi iç savaş 1455 yılında başlamış 1485 yılında sona ermiştir. Savaşların sona ermesi iki handenin de uzaktan akrabası olan Henry Tudor'un Güller Savaşı sonuncusu olan Bosworth Field Savaşı'nı kazanması ile sona ermiştir. Henry, iki haneyi birleştirerek kendi yönetimi altında birleştirmiştir. Hanelerin sembolü olan kırmızı ve beyaz gülü kullanarak Tudor Gülünü yeni hanedanlığın sembolü haline getirmiştir. Böylece İngiltere Avrupa siyasetinin şekillenmesi adına önemli bir oyuncu haline gelmiş, İngiliz tarihinin seyri değişmiştir.
Özet (Çeviri)
The House of York and The House of Lancaster, lower house of the Plantagenet dynasty, laid claim to the crown in the aftermath of the Hundred Years' War. Problems arose in the authority of the current king, Henry VI, as he was manipulated by his aides and his wife Margaret of Anjou with the loss of the Hundred Years' War with France under Henry VI, Richard Duke of York emerged with a claim to the throne. Taking advantage of the vacuum of authority caused by the King's illness, Richard Duke of York became the protector of the English throne for a short time. The Queen, who was disturbed by the presence of the Duke of York, used her influence on Henry VI to have the Duke of York removed from office. After the Duke of York lost his title, a period of struggle between the Houses of Lancaster and York began, which would last for about 30 years. The first serious civil war between the parties started in 1455 and ended in 1485. The wars ended when Henry Tudor, a distant relative of both houses, won the Battle of Bosworth Field, the last of the Wars of the Double Rose. Henry united the two houses and united them under his rule. Using the red and white rose, the symbol of the houses, he turned the Tudor Rose into the symbol of the new dynasty. Thus, England became an important player in shaping European politics and the course of English history changed.