Âbidin Elderoğlu sanal müzesi tasarımı
Âbidin Elderoğlu virtual museum design
  1. Tez No: 257574
  2. Yazar: RUHİ OĞUZ SAĞDIC
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAMIK KEMAL SARIKAVAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Müzecilik, Fine Arts, Museology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın genel ve özel olarak iki amacı bulunmaktadır. Genelde amacı günümüzde giderek geçerlilik kazanan Sanal Müze kavramı kapsamında günden güne yaygınlık kazanan bir tür olan sanatçıya ait kişisel sanal müze üzerine dikkatleri çekmek, dünyadaki belli başlı uygulamaları ile sorunlarını ve yararlarını gözden geçirmektir. Özelde ise bir uygulama örneği olarak 1901-1974 yılları arasında yaşamış Ressam Abidin Elderoğlu'nun eserlerini bir araya getirmek ve bunların sanal ortamda topluca değerlendirilmesini sağlamaktır.Bu bağlamda, herşeyden önce müzecilik kavramının işlevsel durumuna ve tarihsel süreç içinde dünya çapındaki uygulamalarına bir göz atma gereği duyulmuştur. Bundan sonra, sayısal ortamda yaratılan sanal müzelerin incelenmesine geçilmiştir. Bu alanda belli başlı uygulamalara ait siteler taranmış, amaçları ve yöntemleri konusunda fikir sahibi olunmuştur. En tipik olanları tez içinde örneklendirilmiştir. Bu arada Türkiye'deki kimi girişimler de gözden geçirilmiştir. En ideal sanal müzenin nasıl olması, ne gibi nitelikleri taşıması gerektiği konusunda karar sahibi olunabilmesi için, küresel uygulamalarda en dikkat çeken örneklerdekl siteler açımlanarak, karakteristik özellikleri ayrıntılarıyla anlatılmaya çalışılmıştır. Müzelerin genel olarak işlevleri ve etkinlikleri araştırılmıştır.Abidin Elderoğlu'nun sanal müzesini oluşturmak amacıyla sanatçının yaşamı boyunca üretmiş olduğu bütün eserlerin diya çekimleri yapılmış, yeniden çoğaltımları derlenmiş, yıllara ve yapım teknikleri ile malzemesine göre tasnif edilmiş ve belirli kriterlere göre kataloglanmıştır. Sanatçının kapsamlı bir yaşam öyküsü çıkarılmıştır. Sanatının evreleri saptanarak kronolojik dizin hazırlanmıştır. Sanatçının sanat görüşüne ışık tutacak olan gazete, dergi ve kitap benzeri yayınlarda yayınlanmış yazıları, düşünceleri ve anıları kendi belgeliğinden, çeşitli kütüphane ve kaynaklardan taranmıştır. Kendisini tanıyan, yaşayan kişilerle temaslar kurularak, onların tanıklıklarından, anılarından ve belgelerinden yararlanılmıştır. Kendisiyle ilgili fotoğraf ve diğer belgelerle yazışmalar biraraya getirilmiştir. Sanatçının eserlerinden ve kendi kitaplığından esin kaynakları belirlenmeye çalışılmıştır.Sitenin ana iskeleti www.abidinelderoglu.org adresinde oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
There were one general and one specific purposes of this study. The general purpose was to attract attention to the ?Personal Virtual Museum? concept dedicated to an artist, which was not widespread among the Virtual Museum applications, while reviewing the wellknown worldwide applications with their pros and cons. On the other hand, the specific purpose was to gather all the art works of Abidin Elderoglu, who was a painting artisit and lived between 1901-1974 in Turkey and to make them accessible for the interested audience on a virtual platform.In order to achieve these purposes, a literature research was conducted among the existing Vitual Museums on the World Wide Web. The major web sites with this purpose were catagorized according to their objectives and methodologies, and the most typical ones were illustrated including the Turkish examples. Later on, the criteria for measuring the success of an ideal Virtual Museum were determined. The most qualifying Virtual Museum web site was analysed by it?s detailed characteristics. Finally, the findings were applied to the design of the Virtual Museum for the Abidin Elderoglu.In order to complete this project, not only Abidin Elderoglu?s artworks (more than 1500 pieces) but also his resume, his own articles, critiques and articles written about him, his inspirations, other personal information and documents constituting his identity and personality were gathered and classified as well. To constitute the Virtual Museum: intellectual and technical problems were been solved, databases were formed, the documents which were needed to begin are provided, the graphical user interfaces have been mostly completed.The museum is ready for construction. To extend, enhance, and establish the Virtual Museum literally, there is a need for sponsor support as these works are beyond personal efforts.