Soyut sanatın çağdaş Türk resmine etkisi
- Tez No: 25311
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NUMAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Soyut sanat“dış dünyaya ait nesneleri, yani reel formları ve reel objeleri yansıtmayan”sanattır. Soyut sanatta formu yaratan renktir, form da anlatıcı değildir. Bir şeyi tasvir etmez. Empresyonistler, duygular dünyasını; Kübistler ise, nesne kavramlannın akılcı soyutlamasını yansıtmışlardı. Bu soyutlamalar yetersiz bulan Kandinsky ve Mondrian gibi sanatçılar nesnelerin kavramlarını da ekleyerek soyut olan bir sanat anlayışını kurarlar. Avrupa'da ortaya çıkan soyut sanat, Batılılaşma hareketiyle birlikte Türk sanatına da yansımıştır. D Grubu ile gelen özgür biçimlendirme ve Bat sanatı ile bütünleşme anlayışı, Türk resmine soyut konuları getirmiştir. Sanatçılar, Çağdaş Türk Resim Sanatı çerçevesi içinde soyut sanatı başarılı bir çaba içinde gerçekleştirmişler; bir kısmı soyutlamaya giderken, bir kısmı da non-figüratif anlayışta çalışmalar yapmışlardır. Zeki Faik İzer, Ferruh Başağa, Refik Epikman, Sabri Berkel, Abidin Elderoğlu, Cemal Bingöl, Nejad Devrim, Hasan Kavruk, Selim Turan, Adnan Turani, Adnan Çöker, Lütfü Günay gibi sanatçıların başı çektiği bu çalışmaların çoğu“soyut”,“soyutlama”,“kompozisyon”adlarını taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY“Abstrac Art”is a art not reflecting“the things belonging the outer world”such as the real forms and the real objects. The color creates the form in the abstract art, and the form is not descring. It does not reflect anything. The Impressionists reflected the senses world and the Cubists reflected the rational abstraction of the thing concepts. The artisans such as Kandinsky and Mondrian found these abstractions insufficient and founded an art understanding of which is abstract after selecting the things concepts. The abstract art coming into being in Europe, reflected to the Turkish Art together with Westernize movement. The understanding of the free forming and completeness with the West brought by“D-Group”has brought the abstract subjects to the Turkish Drawing. The artisans realized the abstract art in a successful effort within framework of Contemporary Turkish Drawing Art; some of the artists went into abstraction and some of them worked in the understanding of non-figurative. These works headed by Zeki Faik Izer, Ferruh Başağa, Refik Epikman, Sabri Berkel, Abidin Elderoğlu, Cemal Bingöl, Nejad Devrim, Hasan Kavruk, Selim Turan, Adnan Turani, Adnan Çöker, Lütfü Günay are called by the names such as“abstract”,“abstraction”and“composition”.