High school students' critical reading levels and the relationship between critical reading level and critical thinking dispositions and reading frequency
Lise öğrencilerinin eleştirel okuma seviyeleri ve eleştirel okuma seviyeleri ile eleştirel düşünme eğilimleri ve okuma sıklığı arasındaki ilişki
  1. Tez No: 257579
  2. Yazar: HURİYE IŞIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. AYSEL BAHÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Yaşadığımız yüzyıl ?bilgi çağı? adı ile anılmaktadır. Bu adı almasının en önemli sebebi ise her saniye gelişen ve değişen bilgi yoğunluğudur. Bu yoğunluk insanları maruz kaldkıları bilgiyi eleştirel düşünmeyle ayıklamaya itmektedir. Bu gereksinimle beraber ?Eleştirel düşünme? kavramı hayatın birçok alanında olduğu gibi eğitim alanında da tekrarlanan ve vurgulanan kavramlardan biri haline gelmiştir. ?Eleştirel düşünme? kavramı ile birlikte ?eleştirel okuma? kavramı da birçok ülkenin eğitim- öğretim programlarında yer almıştır. Türk eğitim sistemimizin neredeyse bütün kademelerinin çoğu ders müfredatında eleştirel okumayı destekleyecek yönergelere, ders kitaplarında da eleştirel okumayı geliştirecek etkinliklere rastlanmaktadır. Liselerde İngilizce dersi eleştirel okumanın hem müfredat hem de ders kitapları ile teşvik edildiği derstir. Peki, öğrencilerimiz eleştirel okuma becerisini kazanabilmişler midir?Bu çalışmanın amacı lise öğrencilerinin eleştirel okuma düzeylerine ilişkin bir sonuca varmak ve eleştirel okuma seviyeleri ile eleştirel düşünme eğilimleri ve okuma alışkanlıkları arasında anlamlı bir ilişkinin var olup olmadığını bulmaktır.2008-2009 öğretim yılının bahar döneminde yapılan bu çalışmaya Bilecik Osmaneli 75. Yıl Anadolu Lisesinde öğrenim gören 147 öğrenci katılmıştır.Veriler iki ölçek aracılığı ile toplanmıştır. Ölçeklerden biri Eleştirel Okuma Beceri Ölçeği, diğeri California Eleştirel Düşünme Eğilimleri Ölçeğidir.Eleştirel okuma beceri ölçeğinden elde edilen verilerin analizinde öğrencilerin eleştirel okuma seviyelerini belirlemek için aritmetik ortalama ve standart sapma hesaplanmıştır. Hesaplanan aritmetik ortalama K-means kümeleme tekniği ile düşük, orta ve yüksek olarak üç seviyeye ayrılmıştır. Bu hesaplamalayla birlikte sınıfların ( 9, 10, 11.) eleştirel okuma becerileri arasında bir farklılık olup olmadığını bulmak için tek- yönlü Varyans (one- way ANOVA) analizi ve LSD testi yapılmıştır. Öğrencilerin eleştirel okuma seviyeleri ile eleştirel düşünme eğilimleri arasında bir ilişkinin var olup olmadığını bulmak için eleştirel okuma ölçeğinden elde edilen veriler ile eleştirel düşünme eğilimleri ölçeğinden elde edilen veriler korelasyon analizi yöntemi ile karşılaştırılmıştır (Pearson correlation). Öğrencilerin eleştirel okuma seviyeleri ile okuma sıklığı arasında bir ilişkinin var olup olmadığını bulmak için ki-kare değeri (chi-square value) hesaplanmıştır.Çalışmanın sonuçları öğrencilerin %32.4'ünün düşük seviyede, %46.2'sinin orta seviyede, 21.4'ünün yüksek seviyede olduğunu göstermiştir. Görüldüğü gibi öğrencilerin çoğunluğunun eleştirel okuma becerileri orta seviyededir. Eleştirel okuma becerileri için sınıflar arasındaki farklılığa bakıldığında 9. sınıflar ile 11. sınıflar arasında 9. sınıfların lehine bir sonuç bulunmuştur. Öğrencilerin eleştirel okuma seviyeleri ile eleştirel düşünme eğilimleri arasındaki ilişki için olumlu yönde doğrusal bir ilişkinin olduğu fakat bu ilişkinin anlamlı olmadığı belirlenmiştir. Öğrencilerin eleştirel okuma seviyeleri ile okuma sıklıkları arasında bir ilişki bulunmamıştır.Bu çalışmanın sonuçları, eleştirel düşünme eğilimlerinin eleştirel okumanın gelişimi için tetikleyici bir etki olduğunu ortaya çıkarmıştır. Fakat, okuma sıklığının eleştirel düşünmeyi etkilediği söylenemez.ANAHTAR KELİMELER: Eleştirel Okuma, Eleştirel Düşünme Eğilimleri, Okuma Sıklığı
Özet (Çeviri)
The century we live in is mentioned as ?information age?. The reason for this name is the information density changing and improving from day to day. This density of information necessitates people to select the data through thinking critically. Needless to say that, ?critical thinking? has been one of the most repeated and stressed concepts in educational life. Running parallel to ?critical thinking?, the concept of ?critical reading? has been introduced in teaching programs of many countries. In the Turkish educational system, the instructions supporting ?critical reading? are displayed in the many course teaching programs of almost all grades, and the activities encouraging ?critical reading? are provided in the course books. In high schools the English course is one in which ?critical reading? is forwarded by both the teaching program and the course books. Within this context, could our students genuinely acquire critical reading skills?The purpose of this study is firstly to measure the students? level of critical reading skills; and furthermore to identify whether there is a relationship between students? critical reading levels and critical thinking dispositions and reading frequency in both English and Turkish.The participants of this study, which was conducted in the spring term of 2008-2009 academic year, comprised 147 students in Bilecik Osmaneli 75. Yıl Anadolu High School.Data were gathered through two scales, namely, ?Critical Reading Scale?, and ?California Critical Thinking Dispositions Inventory?.For the statistical analysis of data received from the Critical Reading Scale, mean score and standard deviation were calculated to determine the levels of students? critical reading. The mean score calculated for critical reading skills was separated into three clusters -low, medium, high- through K-means Cluster technique. Additionally, to find out whether there is a difference among the grades (9th, 10th, and 11th), ANOVA and then LSD test were computed. Thirdly, to find out whether there is a relationship between the students? critical reading levels and critical thinking dispositions, data taken from the two scales were compared through correlation analysis (Pearson correlation). Finally, to find out whether there is a relationship between the students? critical reading levels and reading frequency, chi-square value was calculated.The results of the study indicated that 32.4% of the students were at low level, 46.2% of the students were at medium level and 21.4% of the students were at high level. As it is seen majority of the students were at medium level. For the students? level of critical reading, there is a significant difference between the 9th and 11th grades in favor of the 9th grades. For the relationship between the students? critical reading levels and their critical thinking dispositions the findings indicated a positive and direct correlation; however, this relation is not significant. For the relationship between the students? critical reading levels and reading frequency the findings showed that there is no relationship between these two variables.The findings of the study revealed that critical thinking dispositions have a triggering effect for the development of critical reading skills. However, it cannot be said that reading frequency effects critical reading.KEY WORDS: Critical Reading, Critical Thinking Dispositions, Reading Frequency