Başkanlık sistemi ve Azerbaycan örneği
Presidential system and example of Azerbaijan
  1. Tez No: 257587
  2. Yazar: NATİG HACIYEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRSEN ÖRS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Başkanlık Sistemi ve Azerbaycan Örneği? başlıklı çalışmanın ana konusunu Azerbaycan'da uygulanan başkanlık sistemi oluşturmaktadır. Bu konu, araştırma soruları olarak belirlenen üç soru çerçevesinde açıklanmaya çalışılmıştır. Söz konusu sorulardan birincisi ve temel nitelikte olanı, Azerbaycan'da başkanlık sisteminin kabulünün nasıl bir sürecin sonunda gerçekleştiği şeklindedir. Diğer araştırma soruları ise, Azerbaycan başkanlık sistemiyle ABD başkanlık sistemi arasında ne gibi anayasal farklılıkların olduğu ve başkanlık sisteminin Azerbaycan'da nasıl işlediğidir. İlk başta başkanlık siteminin oluşum süreci ve tanımlanmasıyla birlikte sistemi daha iyi kavramak için parlamenter sistemle karşılaştırılması yapılmıştır. Anayasanın dışında siyasal sistemin işleyişini etkileyen diğer faktörler de dikkate alınarak başkanlık sistemi hakkında detaylı bilgi verilmiştir. Daha sonra Amerika Birleşik Devletleri'nde uygulanan başkanlık sisteminin anayasa ve pratikteki işleyişine göre incelemesi yapılmıştır. En sonda yapılan Azerbaycan'da uygulanan başkanlık sistemi incelemesinde ise önceki kısımlarda ulaşılan bilgiler de kullanılarak yukarıda belirtilen soruların yanıtı verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main subject of study“Presidential System and Example of Azerbaijan”states the presidential system applied in Azerbaijan. This subject has been identified to explain within the framework of three questions as research questions. The first and basic nature of the questions is, how the adoption of the presidential system in Azerbaijan at the end of a process that is performed. Other research questions are, what is the constitutional differences between the Azerbaijan presidential system and United States presidential system and how the presidential system works in Azerbaijan. First, the formation process and the identification of presidential system and comparison with parliamentary system for a better realization. Outside of the constitution affects the functioning of political systems of other factors taken into consideration has been given detailed information about the presidential system. Later the United States presidential system was examined according to constitution and practice. Lastly, the probe of the presidential system of Azerbaijan is evaluated by using the information of previous sections which gives the answers of above questions.